Tarczyca - czy na pewno jest chora?

Witam, mam 32 lata, niedawno endokrynolog stwierdził u mnie niedoczynność tarczycy i zalecił przyjmowanie leku e*** 25 (raz dziennie tabletkę). Natomiast lekarz rodzinny stwierdził, że z moją tarczycą jest wszystko w porządku. Mmam co prawda dziwne objawy tzn. uderzenia gorąca, zimne spocone dłonie i stopy. Dostałam skierowanie na następujące badania: p/c przeciw peroksydazie tarczycy (A-TPO), wynik - 153,8u/ml, tsh - 3,666, a po 2 miesiącach przyjmowania leku 3,461. Według zakresu referencyjnego mieszczę się w normach, więc mam pewne wątpliwośći co do diagnozy, niepokoją mnie tylko te przeciwciała, bo mam ich za dużo (zakres <60,0). Bardzo proszę o poradę.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Do całościowego obrazu wyjściowego (przed rozpoczęciem przyjmowania analogów hormonów tarczycy) brakuje jeszcze wartości wolnych hormonów tarczycy: FT3 i FT4.

Podwyższone miano anty-TPO (poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej) rośnie w chorobach tarczycy na tle autoagresji, m.in. choroba Hashimoto i Graves-Basedowa. Np. choroba Hashimoto ma w początkowej fazie przebieg falujący (najpierw nadczynność tarczycy, potem prawidłowe wyniki, a następnie niedoczynność). By rozpoznać chorobę Hashimoto wystarczy wykazać niedoczynność tarczycy oraz podwyższone miano anty-TPO. Być może była akurat Pani w tej fazie zapalenia z prawidłową wartością hotrmonów tarczycy podczas pierwszego badania - by to stwierdzić potrzebna jest dalsza obserwacja.

Jeżeli były tylko dostępne przedstawione badania rzeczywiście trudno ocenić, czy były wskazania do włączenia analogu hormonu tarczycy, ale w tej chwili po 2 miesięcznym przyjmowaniu poziom jest prawidłowy, więc trudno stwierdzić jednoznacznie, czy jednak już Pani nie weszła w fazę niedoczynności tarczycy. Na pewno jest potrzebna dalsza obserwacja, jak już wspomniałem. Proponuję również wykonanie badania usg tarczycy (ewentualnie z biopsją cienkoigową - jeżeli lekarz uzna za wskazan), by ostatecznie potwierdzić, czy w tej chwili w tarczycy są cechy zapalenia.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniu hormonów tarczycy.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to chora tarczyca?

Mam 17 lat. Od 4 lat mam kłopoty związane z mięśniem sercowym. Odczuwam jego kłucie lub nieprzerwany ból w momencie zdenerwowania lub wysiłku fizycznego. Zdarza się również, że ból występuje bez powodu. EKG jest w normie, lekarze mówili, że to na tle nerwowym lub że z tego wyrosnę, lecz skutki są odwrotne. Ostatnio przy wysiłku fizycznym ciężko mi złapać oddech. Zrobiłam badania TSH i mam w górnej granicy normy. Oprócz tego odczuwam często zmęczenie. Czy to coś poważnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Opisywane przez Ciebie objawy często występują u dziewcząt w okresie dojrzewania. Mają one podłoże emocjonalne, zazwyczaj nie oznaczają żadnej choroby i same ustępują po tym okresie. Piszesz, że zwracałaś się już ze swoim problemem do lekarza. Jeśli jednak w ostatnim czasie dolegliwości się nasiliły, a do tego pojawiły się kłopoty z oddychaniem, powinnaś koniecznie wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbada Cię, zleci niezbędne badania (morfologię, poziom glukozy we krwi i inne), a jeśli będzie taka potrzeba - skieruje do specjalisty.

Co do TSH - uważa się, że wartości mieszczące się w granicach normy są prawidłowe. Oczywiście, jeśli do górnej granicy brakuje na przykład 0,1 jednostki, badanie takie jest powtarzane, gdyż niedoczynność tarczycy (o której wynik taki może świadczyć) wymaga podjęcia leczenia. Jeśli jednak różnica między Twoim wynikiem a granicą normy jest większa - nie ma powodów do obaw.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy moja tarczyca jest na pewno zdrowa?

Dzień dobry . Leżałam w szpitalu z powodu ostrego zapalenia migdałków podniebiennych ,nieokreślone.po zrobionym badaniu TK zlokalizowano obrzęk ,guz i guzek w obrębie szyi. USG tarczycy W badaniu usg widocznych jest kilka okonturowanych guzków,największe w P3 o wym. ok 7,8 x5 mm i w L3 10,8x8,7 mm.Badania z krwi: Erytrocyty ,wynik 5,1 10 x12/l zakres 4,0 - 5,0.wskaznik anizocytozy erytrocytów ( RDW)wynik : 10,6 % zakres 11,5-13,1. Monocyty (MON%)8,2% zakres 3,0 - 8,0 .Bazocyty(BASO %)1,2% zakres0,0 - 1,0. anty - TPO 7,65 IU/ML zakres 0,00 -5,61 . anty- Tg 14,70 IU/ml zakres 0,00- 4,11 .Czy moja tarczyca jest zdrowa ? Ostatnio źle się czuje ,bywam zmęczona jest mi zimno lub tez pocę się okropnie ,bolą mnie stawy ,przytyłam , mam tez kołatanie serca . Nie zdarz sie to codziennie ale już często od roku . Proszę odpisać .
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak uciążliwe dolegliwości związane z pracą tarczycy. Na takie przypadłości cierpią niestety częściej kobiety niż mężczyźni.

Biorąc pod uwagę towarzyszące objawy oraz dotychczasowe wyniki badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpił stan zapalny w obrębie tarczycy, co może mieć związek z podłożem autoimmunologicznym. Obecne liczne guzki gruczołu tarczycy, mogłyby odpowiadać zmianom uchwyconym podczas badania tomografii komputerowej szyi.

Nieznaczne odchylenia od norm w morfologii krwi nie powinny mieć znaczenia diagnostycznego, jednakże lekko podwyższona wartość monocytów mogłaby wskazywać na pewną przebytą infekcję wirusową lub bakteryjną.

Podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe mogą prawdopodobnie wskazywać na aktywny proces zapalny toczący się w obrębie tarczycy. Świadczyć też o tym mogłyby opisane przez Panią objawy, jak obniżenie odporności, uczucie zimna, czy osłabienie.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po analizie wcześniejszych badań zdecyduje o dalszych krokach. Na pewno warto by było w Pani przypadku, powtórzyć w niedalekiej przyszłości: hormony tarczycy wraz z przeciwciałami, a także USG tarczycy.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty