Test CLIA na boreliozę a problemy neurologiczne

Dzień dobry. Z powodu problemów neurologicznych po wykluczeniu m.in. SM neurolog kazała mi zrobić test CLIA na borelioze. Wynik z dn.10.08.15: p/c IgG nieobecne, p/c IgM - 27,2 (>22 obecne wg norm). 3 lekarzy nie wiedziało co dalej. Kolejny dał mi skierowanie do zakaźnika (wizyta w marcu). Pewna osoba poleciła zrobić na własną rękę test potwierdzający Western blot IgM. Jego wynik:(z dn. 21.08.15)jest negatywny. Czy w takim razie CLIA był błędny? Proszę mi poradzić, co mam teraz zrobić? Dziękuję

Diagnostyka została przeprowadzona prawidłowo.Testy na boreliozę mają różną czułość i specyficzność, część daje czasem wyniki fałszywie dodatnie. Zasadą jest, że dodatni wynik w kierunku boreliozy potwierdza się testem Western-blot, który jest bardzo specyficzny przez co bardziej wiarygodny.
U Pani wyszły dodatnie wyniki w klasie IgM co świadczy o świeżym zakażeniu. Objawy neurologiczne, neurborelioza jest skutkiem przewlekłego zakażenia. Tak więc gdyby nawet miała Pani świeże zakażenie boreliozą ( co nie zostało potwierdzone) za wcześnie na objawy neurologiczne.