Test obciążenia glukozą do 28. tygodnia ciąży

Witam. W sobote bede zaczynac 26 tydzien ciazy i nie mialam jeszcze robionego testu obciazenia glukoza,bylam u ginekologa za granica bo tu obecnie przebywam w pl bede jakos w 30tyg ciazy.Ginekolog powiedziala mi ze w pl wystarczy zrobic,a ja czytalam ze do 28 tygodnia jest czas.

Dzień dobry,

Wg zaleceń test powinna Pani wykonać ok. 28 tyg ciąży. Jeśli nie ma Pani objawów hiperglikemii, to może Pani zaczekać do powrotu do Polski. Jeśli się Pani niepokoi, to proszę oznaczyć chociaż stężenie glukozy na czczo. W ciąży wg wytcznych PTD nie powinno przekraczać 92 mg% (min. 8 h od ostatniego posiłku). Jeśli będzie wyższe, to test OGTT należałoby wcześniej przeprowadzić.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz