Toksoplazmoza a ciąża - co teraz?

Witam, moja ginekolog zleciła mi badania przed ciążą i wyszedł mi graniczny wskaźnik toksoplazmozy. Mam powtórzyć test za 3 tygodnie. Jednak teraz spóźnia mi się okres i podejrzewam, że mogę być w ciąży. Zamartwiam się strasznie co teraz i czy w takim razie jest szansa, że toksoplazmoza pojawiła się wraz z ciążą i jakie mogą być tego skutki? Czy powinnam od razu powtórzyć badanie? Proszę i odpowiedź, bo cały czas o tym myślę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

W przypadku niejednoznaczych wyników badań serologicznych w kierunku toksoplazmozy, należy powtórzyć je po 3 tygodniach. Taki odstęp czasowy umożliwi obserwację dynamiki narastania mian przeciwciał. Dodatkowo można od razu oznaczyć awidność przeciwciał IgG. Badanie to pozwoli zróżnicować infekcję "świeżą", która może stanowić zagrożenie dla płodu, od tej przebytej w przeszłości.

Jeżeli okaże się że jest Pani w ciąży, a zakażenie toxoplazma gondi jest czynne, zostanie zapewnie włączone leczenie antybiotykiem, które zredukuje ryzyko negatywnego wpływy toksoplazmozy na rozwijający się płód.