Torbiel odrosła po operacji - czy można usunąć ją laparoskopowo?

Witam! Jestem "szczęśliwą" posiadaczką torbieli Beckera w stawie podkolanowym. W 2007 usunięto mi operacyjnie poprzednią, niestety odrosła, ma rozmiar ok. 3 x 4 cm, rośnie i dolegliwości bólowe są coraz bardziej uciążliwe. Proszę o informację, czy jest możliwe laparoskopowe usunięcie takiej torbieli? Wykonuje się takie zabiegi? Jeśli nie - jaką mam alternatywę do operacyjnego usunięcia torbieli?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry! W przypadku odrośnięcia torbieli Beckera przed jej ponownym usunięciem powinna zostać wykonana artroskopia i ocena stawu kolanowego od wewnątrz, umożliwiając wykrycie połączeń z jamą stawu, których podwiązanie podczas usuwania torbieli zapobiegnie nawrotom w przyszłości. Niestety, operacyjne usuwanie torbieli Beckera jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia. Pozdrawiam