Torbiel szyszynki - czy to niebezpieczna dolegliwość?

Mam 20 lat, jestem kobietą. Ponad rok temu pojawiły się u mnie bardzo silne zawroty głowy. Wykonano serię badań, które nie wyjaśniły przyczyny tej dolegliwości. Zarówno wyniki badań krwi, jak i błędnika były prawidłowe. Zalecono tomograf głowy. Okazało się, że mam torbiel szyszynki. Neurolog nie potrafi wyjaśnić, co ją spowodowało w moim wieku. Kilka lat wcześniej stosunkowo boleśnie uderzyłam się w tył głowy. Następnego dnia bardzo bolała mnie głowa, jednak prześwietlenie nie wykazało pęknięcia kości czaszki. Czytałam, że torbiel może się przekształcić w nowotwór. Czy taką szyszynkę się operuje? Jakie niebezpieczeństwa niesie ewentualny zabieg? Czy powinnam w jakiś sposób na siebie uważać? Zmienić swoje przyzwyczajenia? Czy jest to bardzo niebezpieczna dolegliwość? Dodam, że u nikogo w rodzinie nie było do tej pory zachorowań na raka.

Redakcja abcZdrowie

Torbiel szyszynki jest często przypadkowym znaleziskiem na tomografii komputerowej lub rezonansie głowy, wykonywanym z innych powodów. Duża część z nich w ogóle nie daje żadnych objawów fizykalnych, u innych mogą być odpowiedzialne za bóle głowy, ograniczenie pola widzenia oraz w skrajnych przypadkach wodogłowie.
Przyczyny ich powstawania nie są znane. Na podstawie faktu, że często pojawiają się u młodych kobiet, zmniejszając się w okresie menopauzalnym, wysuwa się przypuszczenia, że mogą one być wynikiem działania hormonów płciowych. Opisywany przez Panią uraz może więc nie mieć żadnego związku z torbielą szyszynki.
Leczenie chirurgiczne wdraża się tylko wtedy, kiedy powiększająca się torbiel uciskając na sąsiadujące struktury prowadzi do zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, a w konsekwencji do wodogłowia. W większości przypadków pozostają one jednak stałej wielkości. Obserwacja, czy torbiel powiększa się może być wskazana, gdy jej średnica przekracza 10-12 mm, ale ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego.
W przypadku, gdy torbiel manifestuje się głównie bólami głowy nie wdraża się leczenia chirurgicznego. Należy zgłosić się natomiast do lekarza specjalisty, aby rozpocząć odpowiednie leczenie bólu. Nie ma żadnych specjalnych zaleceń odnośnie stylu życia, dla osób z torbielą szyszynki. Powinna Pani być pod stałą kontrolą lekarza specjalisty, który indywidualnie oceni Pani sytuację i zaproponuje najlepsze leczenie. Proszę mieć również na uwadze, że taka konsultacja jest konieczna, gdy dojdzie do nagłego zaostrzenia się zgłaszanych objawów albo pojawią się nowe, jak zaburzenia widzenia.