Torbiel w wątrobie

Witam, tydzień temu byłam u lekarza i padła diagnoza. Wątroba niepowiększona o jednorodnej, prawidłowej strukturze echa. W bezpośrednim sąsiedztwie głowy trzustki w płacie lewym i prawym wątroby widoczna duża torbiel wielkości ok.120x100 mm, zawierająca ponad 600 ml treści płynnej; jej ściana w większości gładka. Pęcherzyk żółciowy echoujemny, bez widocznych cieni złogów. PŻW i ŻW nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, echogenicznej prawidłowej. Obie nerki położenia i wielkości prawidłowej (P-115X50mm, kora 12mm; L -120X58 mm, kora ok.12mm) bez wyraźnych cieni złogów o zachowanej proporcji pyelon/cortex. Śladowy zastój w miedniczce nerki prawej, lewa bez zastoju. Granica korowo-rdzeniowa szcz.p rawostronnie nieostra, torebki miejscowo pozaciągane. Śledziona bz. Pęcherz moczowy dość dobrze wypełniony o ścianach gładkich, bez struktur pat. Duże naczynia jamy brzusznej w normie dla wieku. Jestem umówiona na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu za 2 dni, bo to on postawił taką diagnozę CISTIS HEPATIS MADNA. Pisze do pana, bo również chciałabym poznać pana opinie czy mój stan jest poważny i co mnie teraz czeka operacja? Pozdrawiam

Torbiel w wątrobie jest bardzo duża. Wskazaniami do operacji torbieli wątroby jest torbiel powyżej 10 cm średnicy (tak jak w Pani przypadku) lub torbiel wywołująca powikłania, czyli np. dolegliwości bólowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, żółtaczkę, niewydolność wątroby. Niestety, ale przy tak dużej torbieli wątroby jaką Pani posiada może w końcu dojść do powikłań jakie opisuje powyżej. Myślę, że w Pani przypadku wskazane byłoby leczenie operacyjne. Trzeba w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z chirurgiem ogólnym, który zadecyduje ostatecznie i wyda ewentualne skierowanie na operację.