Trauma po nieprzyjemnym badaniu ginekologicznym

Moje pierwsze badanie ginegologiczne było dość traumatyczne. Nikt mi nie tłumaczył jak to wszystko będzie wyglądało. Trafiłam do szpitala trafiłam do gabinetu ginekologicznego w którym kazali rozebrać się od pasa w dół. Lekarz był strasznie nie delikatny. Krzyczał że mam się nie ruszać i się uspokoić, pchał na siłę paluchy bo musi mnie zbadać.Miałam 18 lat ale jestem dziewicą więc samo to że musiałam pokazać się nago przed facetem to już była trauma.Jak pozbyć się strachu przed badaniem i pójść?

Witam serdecznie,

To co Pani opisała byłoby traumatyczne dla każdej młodej kobiety w takiej sytuacji. Rozumiem skąd obawy przed kolejnym badaniem.
W takiej sytuacji ważne byłoby aby pamiętała Pani o tym jakie ma prawa. Jedna sprawa to to, że lekarz musi przeprowadzić badanie ale druga to w jaki sposób to zrobi i na ile okaże Pani szacunek.
Warto aby zadała sobie Pani pytanie czy kolejny lekarz ma być mężczyzną czy może bardziej komfortowo czułaby się Pani przy lekarzu kobiecie. Warto też może zapytać się koleżanek, bądź innych bliższych osób czy mogą kogoś polecić kto jest sprawdzony.
Badanie ginekologiczne jest bardzo intymnym badaniem - ma Pani prawo czuć dyskomfort, bać się i czuć niechęć. Warto byłoby może opowiedzieć lekarzowi o swoich wcześniejszych doświadczeniach z pierwszym lekarzem, oraz o swoich obawach. Dobrze przygotowani lekarze powinni mieć na to zrozumienie. W takiej sytuacji może Pani poprosić osobę badającą aby poświęciła Pani więcej czasu i dokładnie informowała krok po kroku jaki będzie kolejny etap badania.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Można spróbować przepracować traumatyczne doświadczenie w pracy z psychologiem- który pomoże także przygotować się na kolejne spotkania z lekarzem tej specjalizacji. Warto to zrobić, by nie wpłynęło to na Pani obszar relacji z mężczyznami i relacji intymnych.