Czy może to być trauma wynikająca z gwałtu?

Pół roku temu zostałam wykorzystna seksualnie, również od pół roku męczą mnie niesamowite bóle mięśni, zmęczenie - dni, w których nie umiem wstać łóżka. Szukałam przyczyny u endokrynologa, ginekologa, leki antydepresyjne też nie pomogły. Czy może to być trauma wynikająca z gwałtu ? Ostatnio to przeszło dopóki wczoraj nie przypomniałam sobie o tym zdarzeniu - dzisiaj znowu nie wstaje z łóżka i płacze z bólu. Gdzie szukać przyczyny ?

Witam Panią
Przeżyła Pani traumę, zbezczeszczono Pani ciało, pogwałcono
wszystkie Pani prawa, zabrano poczucie bezpieczeństwa…
Sama trauma związana z gwałtem to nie jedyna gehenna,
którą przeżywa zgwałcona kobieta.
Doznała Pani nie tylko urazu ciała, ale też urazu emocjonalnego
i psychicznego.
Gwałt często jest przyczyną depresji, zaburzeń lękowych.
Zgwałcone kobiety często też cierpią na chroniczne bóle głowy,
pleców, okolic brzucha, dolegliwości dróg rodnych
i układu pokarmowego.
Objawy te mogą się utrzymywać nawet wiele lat po gwałcie.
Doświadczone, traumatyczne wydarzenia odcisnęły w Pani
duszy piętno i przyniosły wiele trudności i cierpienia,
a także zabrały całą radość życia.
Dlatego zrozumiałe jest, że trudno Pani z tym żyć
i wciąż wdzierają się intruzywne wspomnienia, które nie tylko
przywołują wyraźne obrazy doznanej traumy, ale również emocje,
a nawet doznania fizyczne.
Dlatego konieczne jest rozprawienie się ze zmorami przeszłości.
Aby Pani pomóc, potrzebna jest praca nad emocjami,
umysłem , psychiką oraz tym wszystkim, co kojarzy się Pani
z tamtymi przeżyciami.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Odpowiednia terapia pomoże Pani wzmocnić poczucie własnej
wartości oraz odzyskać spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,

W opisanym przez Panią przypadku, konieczne jest rozpoczęcie psychoterapii, polecam szczególnie pracę z psychotraumatologiem, który zajmuje się pracą z osobami, które doświadczyły wydarzeń traumatycznych a gwałt jest zdecydowanie taką właśnie sytuacją.
Doświadczane przez Panią objawy można uznawać za konsekwencje przeżytej i nieprzepracowanej traumy.
Proszę nie wahać się ze skorzystania z pomocy specjalisty.

Życzę odwagi do dalszych kroków ku zdrowiu,
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek