Jak sobie poradzić po gwałcie?

To co stało się w moim życiu zmieniło mnie diametralnie. Wszystkiego się boję od czasu gwałtów. Staram się jak najrzadziej się da wychodzić z domu, boję się ludzi. Byłam u psychoterapeuty, ale terapia nic nie dała. Jak żyć dalej kiedy sytuacje się powtarzają? Co robić?

Witam Panią
Przeżyła Pani traumę, zbezczeszczono Pani ciało,
pogwałcono wszystkie Pani prawa,
zabrano poczucie bezpieczeństwa.
Dlatego zrozumiałe jest, że trudno Pani z tym żyć,
a Pani dusza wciąż cierpi katusze.
Przeszłe traumatyczne wydarzenia odcisnęły
w Pani duszy piętno i przyniosły wiele trudności
i cierpienia.
Nic dziwnego, że po tak bolesnych doświadczeniach
reaguje Pani lękiem i nie może Pani nikomu zaufać.
Niestety, raczej nie jest Pani w stanie sama sobie
z tym poradzić.
Nie zdoła też Pani cofnąć czasu ani zmienić przeszłości
ale może Pani zacząć tworzyć lepszą przyszłość.
Najpierw jednak konieczne jest „rozprawienie się”
ze zmorami przeszłości.
Dlatego zachęcam Panią do odpowiednio dobranej psychoterapii,
podczas której wzmocni Pani poczucie własnej wartości,
odzyska Pani równowagę wewnętrzną,
a Pani życie nabierze sensu i odzyska Pani radość życia.
Proszę wybrać terapeutę, który ma doświadczenie
w leczeniu traumy.
Jednak nie wystarczy pójść jeden czy kilka razy od niechcenia.
Aby terapia przyniosła efekty, konieczne są
np. cotygodniowe spotkania przez kilka miesięcy.
Jednak warto poświęcić te kilkanaście spotkań,
żeby odzyskać spokój i przez następne lata cieszyć się życiem.
Zachęcam do podjęcia właściwie dopasowanej psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, niestety niezmiernie trudno jest samej "pozbierać się" po tak trudnym doświadczeniu jakim jest gwałt. Myślę, że mimo że poprzednia terapia nie dała efektu warto byłoby jednak rozważyć powrót do gabinetu psychologicznego- do kogoś wyspecjalizowanego w terapii traum, np. terapii EMDR lub przedłużonej ekspozycji (terapeuci poznawczo-behawioralni CBT). Warto dać sobie i terapii jeszcze jedną szansę- ona naprawdę może pomóc przepracować traumę i odnaleźć na nowo radość z życia. Pozdrawiam, Monika