Jak się przygotować do tych badań ginekologicznych?

Dzień dobry. Za niedługi czas mam mieć wizytę u ginekologa. Mam mieć przeprowadzane badania różnego typu po raz pierwszy. Jak się przygotować? A także czy są one bolesne? Poproszę o wszelkie informacje. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, jakiego rodzaju ma to być wizyta i o jakie badania chodzi, więc nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Być może ten artykuł Pani pomoże: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-badanie-ginekologiczne.

Standardowo podczas wizyty ginekologicznej przeprowadzane jest badanie na fotelu ginekologicznym – po założeniu wziernika ginekolog bada zewnętrzne i wewnętrzne narządy rodne. Jest to najbardziej podstawowe badanie, które pozwala wykryć szereg nieprawidłowości, poczynając od infekcji intymnych, z którymi boryka się wiele kobiet w każdym wieku. To badanie jest szybkie oraz bezbolesne. Podczas tego badania wykonywana jest również cytologia, czyli badanie mikroskopowe materiału komórkowego pobranego z tarczy oraz szyjki macicy. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-w-ginekologii.

Inne, również stosunkowo częste badanie ginekologiczne, to USG transwaginalne – polega na obejrzeniu narządu rodnego za pomocą ultrasonografu. Również jest to badanie szybkie oraz bezbolesne, choć może być nieco nieprzyjemne w trakcie wkładania sondy do pochwy. Podczas wizyty lekarz może również dokonać badania piersi – palpacyjnego oraz wzrokowego.

Więcej o badaniu i wizycie u ginekologa w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przebieg-badania-ginekologicznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.