Jak przełamać opór przed badaniem ginekologicznym?

Witam serdecznie Ja jestem z lekarza ginekologa zadowolona, ale zawsze kiedy lekarz mnie bada strasznie się boję badania i mnie boli przy badaniu. Lekarz jest delikatna i szybka, ale ja mimo to boję się i jestem niespokojna przy badaniu. Jak przełamać strach? Ja na widok narzędzi to się stresuję. Jak mam opór przed badaniem przełamać?

Dzień dobry!

Badanie ginekologiczne nie powinno być bolesne, ale też rzadko jest przyjemne czy zupełnie neutralne. Większość kobiet odczuwa pewien dyskomfort. Z pewnością pomocne może być myślenie o tym, że badanie trwa tylko chwilę, wykonuje się je tylko co jakiś czas i przede wszystkim dla zdrowia, dla własnego dobra i bezpieczeństwa. Dodatkowo istotna jest atmosfera w gabinecie i relacja z lekarzem. A może chciałaby Pani coś zmienić w sytuacji badania? p. podczas badania rozmawiać na neutralny temat, zażartować z lekarką, lub - wręcz przeciwnie - poprosić o ciszę i nie zagadywanie? Dodatkowo pomocne może być wykonywanie w domu ćwiczeń relaksacyjnych i rozluźniających, a następnie powtarzanie ich podczas badania. Warto też podkreślać w swoich myślach i emocjach sukces każdego odbytego badania, które Pani przeszła i poradziła sobie z nim - pozytywnie myśleć o tym, że zrobiła Pani dla siebie coś dobrego, ból nie był duży, a strach przed badaniem okazał się nadmierny.

Pozdrawiam!

Może warto razem z psychologiem przyjrzeć się skąd te trudności pochodzą? Jakie emocje, skojarzenia, doświadczenia powodują pojawianie się lęku i zahamowania? Odnalezienie przyczyny pozwoli poradzić sobie z objawami.