Jak przełamać lęk przed prowadzeniem samochodu?

Dzień dobry. Mam na imię Agnieszka. Mam 49 lat. W 1992 roku zrobiłam prawo jazdy i już od dłuższego czasu nie siedziałam za kierownicą. A chciałabym bardzo nie raz zmienić męża żeby odpoczął. A boję się że mogę o komuś zrobić krzywdę. Nie wiem jak się przełamać żeby usiąść za kierownicą.

Szanowna Pani,

zachęcam do podjęcia psychoterapii w paradygmacie poznawczo - behawioralnym, z pomocą profesjonalisty łatwiej będzie poradzić sobie z lękami, strachem - który jest emocją motywującą do działania, np. do ucieczki. Zrozumie Pani swoje negatywne schematy poznawcze, przekonania, które są napędem niepokoju, napięcia, lęku - ..."boję się że mogę o komuś zrobić krzywdę", sama Pani siebie krzywdzi poprzez ograniczenie, krzywdzić kogoś można bardziej słowem, czynem, postawą. Jazda autem wymaga technicznego przygotowania, połączenie percepcji; szybkość i dokładność spostrzegania, czas reakcji, sprawność myślenia, dokładność w podejmowaniu decyzji, wiedza i umiejętności kierowcy - które można doszlifować podczas jazdy, trening czyni mistrza, ostrożność jest pożądana, jak i dynamika, płynność - którą nabywa się z czasem. W związku z tym zachęcam do działania, może Pani wykupić sobie kilka lekcji w szkole nauki jazdy. Zachęcam do działania, proszę usiąść w aucie, na miejscu kierowcy i starać wychwycić zapis umysłowego przeżywania - negatywną automatyczną myśl, skojarzenia, które się pojawiają.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś