Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ubytek kości czaszkowej po trepanacji czaszki

witam mam jeszcze jedno pytanie moj maz jest juz trzy tyg. po trepanacji czaszki obrzeg juz sie bardzo zmniejszyl ale nie ma kawalka kosci czaszkowej po stronie lewej ten ubytek jest bardzo widoczny widac jak pod skora mozg pracuje chcialabym wiedziec czy w te miejsce zostanie wstawiony jakis implant czy to tak juz zostanie bardzo prosze o odpowiedz z gory dziekuje.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam, decyzja należy do neurochirurgów, zależy od miejsca, rozmiaru ubytku i przyczyny zabiegu. Rekonstrukcję kości czaszki przeprowadza się często w terminie późniejszym, co zmniejsza ryzyko infekcji. W grę najczęściej wchodzi czas 3 - 6 miesięcy.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy