Uciążliwe dolegliwości po trzech miesiącach od chemioterapii

Witam serdecznie!

W sierpniu ubiegłego roku przeszłam operację raka szyjki macicy. Usunięto wszystko, łącznie z węzłami chłonnymi (były czyste). To był złośliwy rak. Przeszłam chemioterapię (4 wlewy) łącznie z naświetleniami (28), potem 3 brachoterapie. Wszystko zniosłam super, przez trzy miesiące czułam się świetnie, tydzień po wyjściu ze szpitala wróciłam do pracy. Teraz od 3 miesięcy bardzo boli mnie brzuch, są silne skurcze i gotowanie w brzuchu, czasem aż wymiotuję. Na wizycie kontrolnej powiedziano mi, że to normalne, ale z tym nie da się żyć. Bóle utrzymują się przez tydzień nawet, a później tydzień jest super.

Proszę mi powiedzieć, czy to normalne? Wszystkie wyniki są super, robię co trzy miesiące. Czy to kiedyś minie? Blizna jest twarda i ciągnie, i jeszcze ten brzuch. Co mam robić, do jakiego lekarza się zgłosić? Dziękuję i pozdrawiam. Mam 59 lat.

Taki stan jest dość normalny i związany z późnymi skutkami popromiennymi. Powikłaniami popromiennymi (brachy- czy radioterapii) są bardzo często zapalenia jelit, które przejawiają się dolegliwościami jakie Pani właśnie opisuje. Niestety takie objawy stanu zapalnego jelit mogą występować jeszcze miesiącami i wycofywać się bardzo powoli. W takim przypadku wystarczające są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, normujące pracę jelit (w przypadku biegunek lub zaparć). Oczywiście dieta lekkostrawna. Z tymi dolegliwościami powinien uporać się lekarz rodzinny. Jeśli nie udałoby się to jemu to trzeba by w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem.