Odpowiedź na to pytanie zależy od tego co się de facto stało - czy ukruszyło się wypełnienie czy ząb oraz jakiej wielkości jest to ubytek. Jeśli wypełnienie bylo stare (zakładane powyżej roku temu) prawdopodobnie zostanie ono usunięte w całości, ubytek oczyszczony i uzupełniony nowym materiałem (plombą). Jeśli ukruszenie jest bardzo niewielkie i nie doszło do jego uszkodzenia (rozsczelnienia, co mogłoby spowodować próchnicę pod wypełnieniem) to wystarczyć może jedynie wygładzenie powierzchni zęba wraz z plombą.
Oceni to lekarz stomatolog podczas badania jamy ustnej.
Nalezy pamiętać, że do każdego zabiegu stomatologicznego można poprosić miejscowe znieczulenie.
Dentysta będzie próbował leczyć tego zęba.
Na pewno lekarz dentysta przełamie stres związany z wizytą-porozmawia ,poda znieczulenie miejscowe,żeby wizyta przebiegała jak najbardziej komfortowo-i jak najmniej stresująco.
Ząb na pewno trzeba będzie oczyścić, a następnie -jeśli to będzie możliwe-ponownie wypełnić lub odbudować.
Witam,
trudno jest odpowiedzieć na to pytanie nie widząc zęba. Ale w przypadku strachu przed dentystą zawsze należy zastosować znieczulenie i nie odkładać wizyty na potem gdyż może dojść do różnych powikłań i w przyszłości może się okazać, że trzeba więcej wizyt i więcej nakładów finansowych. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Wszystko zależy od tego jak duże jest to wykruszenie i czy towarzyszy temu próchnica, czasami wystarczy wygładzenie zęba albo uzupełnienie odłamanego fragmentu. Może istnieć też konieczność usunięcia starej plomby i wyleczenia zęba na nowo, wtedy taki zabieg można przeprowadzić bezboleśnie stosując znieczulenie miejscowe, nie ma się czego bać.
Trzeba usunąć stare wypełnienie i od nowa odbudować całego zęba. Wszystko oczywiście w znieczuleniu miejscowym. W przypadku strachu przed wizytą można spróbować sedacji wziewnej podtlenkiem azotu (gaz rozweselający)
Odbuduję brakującą część
„Wybielanie zębów Białystok”
Rozumiem Twój strach przed wizytą u dentysty, ale spokojnie – taki przypadek to coś, z czym stomatolodzy spotykają się bardzo często, więc wiedzą, jak szybko i bezboleśnie pomóc. Oto, co prawdopodobnie zrobi dentysta w tej sytuacji:
Ocena stanu zęba – dentysta dokładnie obejrzy ukruszony ząb i sprawdzi, czy jest to niewielkie uszkodzenie, które dotyczy tylko wypełnienia, czy też sięga głębiej.
Wygładzenie ostrych krawędzi – pierwszym krokiem będzie prawdopodobnie wygładzenie ostrej części zęba, która rysuje język. Może to zrobić delikatnie za pomocą narzędzi, aby usunąć nierówności, co natychmiast przyniesie Ci ulgę.
Naprawa wypełnienia lub odbudowa zęba – jeśli uszkodzenie dotyczy tylko części wypełnienia, dentysta może po prostu usunąć starą plombę i założyć nową. Jeśli ubytek jest większy, może być konieczna odbudowa zęba przy użyciu materiału kompozytowego lub innego specjalistycznego wypełnienia.
Znieczulenie – jeśli naprawa wymaga bardziej zaawansowanych działań, a Ty odczuwasz ból lub dyskomfort, dentysta może zastosować znieczulenie miejscowe, abyś nie czuł bólu podczas zabiegu. W przypadku ukruszeń takie znieczulenie jest często niepotrzebne, ale decyzja należy do Ciebie i lekarza.
Opcje długoterminowe – jeśli ząb jest poważnie osłabiony, dentysta może zasugerować dodatkowe opcje, takie jak korona, aby lepiej zabezpieczyć ząb na przyszłość, ale to zależy od stanu zęba.
Warto pamiętać, że dentysta pomoże Ci szybko pozbyć się dyskomfortu, a samo wygładzenie ostrej krawędzi i wymiana wypełnienia są prostymi zabiegami, które mogą być wykonane bezboleśnie. Jeśli odczuwasz lęk, możesz też wcześniej porozmawiać o tym z dentystą – większość stomatologów stara się podejść do pacjentów z lękiem w delikatny i zrozumiały sposób.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ukruszony ząb u 18-latka – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Ukruszenie zęba z plombą – odpowiada Lek. dent. Aleksandra Pracka-Gudynowska
- Co zrobić z ukruszoną plombą? – odpowiada Lek. dent. Paweł Kudzbalski
- Ukruszenie zęba a postępowanie – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy może być to efektem wrażliwości pozabiegowej i ząb musi sam dojść do siebie? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy możliwe, że ząb nie został dostatecznie oczyszczony? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Ukruszony ząb i strach przed dentystą – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Czy mam jakikolwiek szansę na leczenie tego zęba? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Czy ząb z założoną plombą może się psuć? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- W jaki sposób leczyć ukruszony ząb? – odpowiada Lek. dent. Łukasz Wojszwiłło
artykuły
Dziura w zębie - czym jest, leczenie, zapobieganie
Dziura w zębie to nic innego jak próchnica tworząc
Kiedy boisz się dentysty, masz więcej ubytków
Ludzie, którzy cierpią z powodu panicznego strachu
Odbudowa zębów - charakterystyka, zalety, wskazania
Jeżeli ząb jest bardzo mocno uszkodzony, to nie zn