Ukruszony ząb z plombą

wlasnie ukruszyl mi sie ząb z plombą od strony srodkowej (widac plombe) ktory strasznie rysuje moj jezyk, musze wybrac sie do dentysty ale niestety panicznie boje sie stomatologow , moze mi ktoos powiedziec co w takiej sytuacji bedzie mi robil dentysta z tym zebem?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego co się de facto stało - czy ukruszyło się wypełnienie czy ząb oraz jakiej wielkości jest to ubytek. Jeśli wypełnienie bylo stare (zakładane powyżej roku temu) prawdopodobnie zostanie ono usunięte w całości, ubytek oczyszczony i uzupełniony nowym materiałem (plombą). Jeśli ukruszenie jest bardzo niewielkie i nie doszło do jego uszkodzenia (rozsczelnienia, co mogłoby spowodować próchnicę pod wypełnieniem) to wystarczyć może jedynie wygładzenie powierzchni zęba wraz z plombą.
Oceni to lekarz stomatolog podczas badania jamy ustnej.
Nalezy pamiętać, że do każdego zabiegu stomatologicznego można poprosić miejscowe znieczulenie.

Na pewno lekarz dentysta przełamie stres związany z wizytą-porozmawia ,poda znieczulenie miejscowe,żeby wizyta przebiegała jak najbardziej komfortowo-i jak najmniej stresująco.
Ząb na pewno trzeba będzie oczyścić, a następnie -jeśli to będzie możliwe-ponownie wypełnić lub odbudować.

Witam,
trudno jest odpowiedzieć na to pytanie nie widząc zęba. Ale w przypadku strachu przed dentystą zawsze należy zastosować znieczulenie i nie odkładać wizyty na potem gdyż może dojść do różnych powikłań i w przyszłości może się okazać, że trzeba więcej wizyt i więcej nakładów finansowych. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Trzeba usunąć stare wypełnienie i od nowa odbudować całego zęba. Wszystko oczywiście w znieczuleniu miejscowym. W przypadku strachu przed wizytą można spróbować sedacji wziewnej podtlenkiem azotu (gaz rozweselający)