Uporczywy ból brzucha, nudności i biegunka

Od prawie dwóch miesięcy codziennie boli mnie brzuch. Zaczął się pod koniec grudnia, kiedy brałam leki: Sorbifer, Durules (z powodu małej ilości żelaza, anemię mam od dziecka, nawracającą, nie zdiagnozowaną) i Bioprazol (silna zgaga) - leki przyjmowałam ok. tygodnia, ponieważ zaczął się ból brzucha i biegunki. Pomimo odstawienia leków, ból brzucha nie zniknął. Ale nasila się. Zazwyczaj boli podbrzusze, ale często także w okolicy pępka, czasami nadbrzusze. Brzuch przez cały czas jest napięty i wzdęty. Od 2 tygodni ból budzi mnie w nocy i nasila się nad ranem. Przynajmniej kilka razy w tygodniu poza bólem brzucha występują nudności (rano), zgaga, biegunka. Nie mogę już normalnie funkcjonować, jeździć do pracy, wychodzić z domu.

Miałam kolonoskopię, która nie wykazała zmian (błona śluzowa jelita cienkiego makroskopowo niezmieniona, błona śluzowa jelita grubego gładka, lśniąca z zachowaną siatką naczyń; czynnościowe zaburzenia jelit, wycinki jelita cienkiego także dobre). Miałam też USG jamy brzusznej - wszystko dobrze. 1,5 roku temu gastroskopię - bez zmian, test na H. pyroli - ujemny. Czym może być spowodowany ból i jak go zwalczyć?

Witam!

W treści pytania wynika, że wcześniej także miała Pani dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i wykonywała Pani szereg badań diagnostycznych.
Warto zwrócić uwagę na charakter dolegliwości - czy są podobne do występujących poprzednio.
Zażywane przez Panią preparaty żelaza mogły wywoływać efekty uboczne w postaci bólu w okolicy żołądka, uczucia przepełnienia żołądka, nudności, wymioty oraz zaparcia bądź biegunki lub przyczynić się do nasilenia tych dolegliwości.

W przytoczonym przez Panią opisie badań zdiagnozowano u Pani czynnościowe zaburzenia funkcji jelit. Do takich zaburzeń należy zespół jelita drażliwego, który charakteryzuje się - skurczowymi bólami brzucha, wzdęciami, mogą wystąpić też nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia. W leczeniu zwraca się uwagę na odpowiednią dietę, unikanie sytuacji stresowych, a także leki wspomagające: rozkurczowo np. drotawerynę (No-Spa) lub pochodne, w celu regulacji wypróżnień np. trimebutynę (Debridat, Debretin, Tribux), leki przeciwbiegunkowe. Dodatkowo można stosować leki uspokajające, a przy występowaniu zgagi inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, omeprazol).

Jeżeli dolegliwości są inne niż wcześniej występujące przy diagnozie zaburzeń czynnościowych należy udać się do lekarza rodzinnego i rozważyć powtórzenie gastroskopii.

Pozdrawiam serdecznie!