Urazy głowy - czy ma znaczenie jak szybko zostanie wykonana TK?

Podczas jazdy na nartach zderzyłem się  z innym narciarzem w taki sposób ze uderzył mnie barkiem w szczękę. Byłem cały czas przytomny, a jedynie lekko zamroczony i "spowolniony". Przez jakiś czas pobolewał mnie lekko tył głowy. Ponieważ w nocy towarzyszył mi ból, następnego dnia wybrałem się na ostry dyżur. Gdzie zrobiono mi rentgen i podstawowe badania neurologiczne (palec do nosa, źrenice). Lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku i zalecił 4 dni odpoczynku. Ponieważ ból ustępował po dwóch dniach wsiadłem na narty i czułem się  dobrze. Niepełny tydzień od urazu poszedłem na piłkę i niestety potykając się  o kolegę usztywniłem ręce i upadając z dużą siła silnie wstrząsnęło moja głowa. Co prawda nie miałem właściwie żadnych objawów, ale znowu wrócił nieznaczny ból głowy, który utrzymuje się  również następnego dnia. Moje pytania brzmią: -czy powinienem się  zgłosić do lekarza, a jeśli tak to do jakiego -czy wykonanie tomografii komputerowej po dłuższym czasie od urazu (np. kilka miesięcy) jest w stanie wykryć zmiany spowodowane tym urazem -jak długo powianiem prowadzić oszczędzający tryb życia. Serdecznie dziękuję za odpowiedz.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Opisane przez Pana dolegliwości wskazują na nutaralną konsekwencję lekkiego urazu głowy, któremu może towarzyszyć ból głowy. W przypadkach silnych urazów głowy wykonuje się tomografię komputerową głowy w celu wykluczenia przede wszystkim obecności złamań oraz świeżej krwi w obrębie OUN. Dlatego po świeżym urazie głowy powinno się zgłaszać na izbę przyjęć rejonowego szpitala (tam gdzie jest chirurgia, jeżeli to pierwsza doba urazu), i lekarz podczas badania i zebrania wywiadu, rozstrzyga, czy jest wskazana np. tomografia głowy.

Jeżeli minęło kilka dni od urazu propouję zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który w przypadku watpliwości pokieruje Pana np. do neurologa. Badanie TK głowy w kilka miesięcy po urazie wykonuje się rzadko, ale należy je wykonać, gdy - występują nasilone dolegliwości, a wczesniej takiego badania nie było lub obecny jest deficyt neurologiczny. Można w takim przypadku wykryć np. przewlekłego krwiaka przymózgowego.

serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty