Urazy głowy - czy ma znaczenie jak szybko zostanie wykonana TK?

Podczas jazdy na nartach zderzyłem się  z innym narciarzem w taki sposób ze uderzył mnie barkiem w szczękę. Byłem cały czas przytomny, a jedynie lekko zamroczony i "spowolniony". Przez jakiś czas pobolewał mnie lekko tył głowy. Ponieważ w nocy towarzyszył mi ból, następnego dnia wybrałem się na ostry dyżur. Gdzie zrobiono mi rentgen i podstawowe badania neurologiczne (palec do nosa, źrenice). Lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku i zalecił 4 dni odpoczynku. Ponieważ ból ustępował po dwóch dniach wsiadłem na narty i czułem się  dobrze. Niepełny tydzień od urazu poszedłem na piłkę i niestety potykając się  o kolegę usztywniłem ręce i upadając z dużą siła silnie wstrząsnęło moja głowa. Co prawda nie miałem właściwie żadnych objawów, ale znowu wrócił nieznaczny ból głowy, który utrzymuje się  również następnego dnia. Moje pytania brzmią: -czy powinienem się  zgłosić do lekarza, a jeśli tak to do jakiego -czy wykonanie tomografii komputerowej po dłuższym czasie od urazu (np. kilka miesięcy) jest w stanie wykryć zmiany spowodowane tym urazem -jak długo powianiem prowadzić oszczędzający tryb życia. Serdecznie dziękuję za odpowiedz.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane przez Pana dolegliwości wskazują na nutaralną konsekwencję lekkiego urazu głowy, któremu może towarzyszyć ból głowy. W przypadkach silnych urazów głowy wykonuje się tomografię komputerową głowy w celu wykluczenia przede wszystkim obecności złamań oraz świeżej krwi w obrębie OUN. Dlatego po świeżym urazie głowy powinno się zgłaszać na izbę przyjęć rejonowego szpitala (tam gdzie jest chirurgia, jeżeli to pierwsza doba urazu), i lekarz podczas badania i zebrania wywiadu, rozstrzyga, czy jest wskazana np. tomografia głowy.

Jeżeli minęło kilka dni od urazu propouję zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który w przypadku watpliwości pokieruje Pana np. do neurologa. Badanie TK głowy w kilka miesięcy po urazie wykonuje się rzadko, ale należy je wykonać, gdy - występują nasilone dolegliwości, a wczesniej takiego badania nie było lub obecny jest deficyt neurologiczny. Można w takim przypadku wykryć np. przewlekłego krwiaka przymózgowego.

serdecznie pozdrawiam!