USG jamy brzusznej po zapaleniu trzustki

Po zap. trzustki: W USG: torbiel w og. trzustki wlk. 8cm. Opis TK: W segm. 4 hypodensyjne ognisko 14x8mm nie wykazujące istotnego wzmocnienia po zakontrast., charakter zmiany niejenoznaczny. Trzustka niepowiekszona z otorbioną przestrzenią płynową w okolicy ogona wielkości 78x82x85mm najpewniej o charakterze pseudotorbieli. Zm. guzkowa w odnodze bocznej nadnercza lewego 15x11mm o niskiej densyjności (-5j.H) obraz przemawia za łagodnym gruczolakiem. Ślad płynu w lewej jamie opłucn. Kobieta 31l.

Zmiana w nadnerczu lewym jest bardzo niewielka, typu łagodnego, nieistotna klinicznie, nie wymagająca leczenia, do obserwacji. Torbiel duża w zakresie ogona trzustki, pozapalna czyli psudotorbiel powstała ze zniszczenia tkanki trzustkowej. Jeśli to wczesny stan po zapaleniu trzustki (do 1-2 miesięcy) warto byłoby jeszcze pokusić się o leczenie farmakologiczne i dietetyczne takiej torbieli pozapalnej. Jeśli to "stara" torbiel, a zwłaszcza dająca objawy kliniczne do rozważenia leczenie zabiegowe. Najlepiej w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z gastroenterologiem, a po rozważeniu leczenia operacyjnego chirurgiem.