Usunięcie czarnego pieprzyka

Mam czarnego piepszyka , sprawdzam go czy się zmienia czy się powiększa , ale ja chciałabym go usunąć . jak się postępuje przy takich przypadkach. Nie chce by powstal czerniak.

Należy zgłosić się do poradni chirurgii ogólnej lub onkologicznej, i jeśli jest on podejrzany, to zostanie to wykonane w znieczuleniu miejscowym w poradni. Jeśli okaże się, że zmiana jest ewidentnie łagodna i nie ma medycznych wskazań do jej usunięcia "na NFZ", to można taki zabieg wykonać prywatnie, u każdego chirurga.

W przypadku "aktywności" znamion barwnikowych oraz zaobserwowania wszelkich niepokojących zmian w ich obrębie dotyczących np. wielkości, zabarwienia, brzegów, należy zgłosić się do lekarza i wykonać ich dermatoskopową ocenę oraz podjąć dalsze ewentualne kroki, czyli chirurgiczne wycięcie i histopatologiczną ocenę zmiany.