Usunięcie płata tarczycy z cieśnią z powodu wola guzkowego

Witam. Dwa tygodnie temu miałam usunięty lewy płat tarczycy z cieśnią z powodu wola guzkowego. Szwy założono wchłanialne. Wszystko ładnie się goi. Pytanie, kiedy mogę zacząć smarowanie blizny i czy mogę użyć w tym celu żelu z heparyną np. Lioton 1000 czy lepiej żelu silikonowego np. Bliznasil, czy też można stosować je zamiennie? Nie wiem jak rozpoznać moment do rozpoczęcia stosowania żeli, żeby nie było ani za wcześnie, ani za późno. Jak poza tym należy pielęgnować bliznę?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza prowadzącego leczenie, po ocenie gojenia rany będzie można zalecić odpowiednie także preparaty. Na pewno konieczne jest poczekanie do całkowitego zagojenia i ustąpienia ewentualnego stanu zapalnego.