Jak goją się rany na młodym czole?

Jak goją się rany na młodym czole? Córce trzyletniej założono dziś trzy szwy i zastanawiam się, czy zostanie jej ślad na całe życie. Czym traktować świeżą bliznę, żeby wspomóc gojenie i zanikanie?

Witam,

Twarz i głowa mają duży potencjał gojenia. Wszystko oczywiście zależy od typu urazu, czasu, rodzaju rany etc.
Ważnym jest aby pamiętać o zdjęciu szwów po 5 dniach i założeniu plastrów typu steristrips, tak aby nie zostały ślady po szwach. Następnie po pełnym zagojeniu ważne jest masowanie blizny, opatrunki/maści silikonowe, oraz ograniczenie ekspozycji słonecznej blizny min 6 m-cy.

pozdrawiam

Marek Paul