Uwypuklenie krążka międzykręgowego w badaniu MR

Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego: Lardoza lędźwiowa zachowana. Nieznaczne skoliotyczne ustawienie. Przestrzenie międzykręgowe w normie. Intensywność sygnałów i krążków jest prawidłowa. Na poziomie L3/L4 widoczne uwypuklenie tylnego zarysu krążka miedzykręgowego o cechach bulging disc uciskające na worek oponowy. Na poziomie L4/L5 oraz L5/S1 widoczna niewielka wypuklina protruzja krążka międzykręgoweo uciskająca na worek oponowy. Wyostrzenie przednich i tylnobocznych krawędzi trzonów L. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego w obrazie mr prawidłowe. Proszę bardzo o odpowiedź. Oprócz bólu nóg, drętwienia, odczuwam bóle w klatce i szum w uszach, może powinnam zrobić mr kręgosłupa szyjnego?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Uwypuklenie krążka międzykręgowego oraz protruzja niższych krążków mogą powodować zespoły bólowe, o których zresztą sama Pani wspomina. Zmiany te, pozostawione bez leczenia będą się pogłębiać, dlatego zachęcam do wizyty u lekarza zlecającego badanie. Jeżeli wykonywała je Pani na koszt własny wskazana jest konsultacja neurologiczna, ewentualnie ortopedyczna. Podczas wizyty lekarz zbada Panią i zaleci odpowiednie leczenie. Najprawdopodobniej zostanie Pani skierowana na rehabilitację.
Pozostałe dolegliwości występujące w obrębie klatki piersiowej oraz szumy uszne występują niezależnie od zwyrodnień odcinka lędźwiowego. Szumy uszne najczęściej związane są ze zmianami miejscowymi w obrębie ucha lub mózgu. Z tym problemem powinna się Pani udać do laryngologa, który po uszczegółowieniu wywiadu i wykonaniu badania laryngologicznego ewentualnie zleci badania obrazowe.
Pozdrawiam.