Uzależnienie od gier u męża

Witam mam problem z mężem gra bez przerwy po przyjściu z pracy a mamy dwoje dzieci ja już nie daje rady na to wszystko patrzeć z każdym problemem jestem sama chciałam już odejść od niego ale on twierdzi ze postara sie zmienić ale wiem ze gra jak ja jestem w pracy a pojak wracam jest bardzo nerwowy i zmiany nastroju nawet depresyjne nie wiem jak z nim postępować o terapii nie chce słyszeć .proszę o pomoc
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak walczyć z uzależnieniem męża od gier?

Mój mąż prócz pracy cały czas spędza na grach w tel,wydaje różne sumy na te gry,nasze małżeństwo po prawie 30 latach nie istnieje,gdzie szukać pomocy
KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Witaj. Mechanizm uzależnienia niezależnie czy mówimy o przyjmowaniu substancji czy o wykonywaniu pewnych czynności, opiera się dokładnie na tych samych zasadach. Jakaś "rzecz", której bliskość daje nam rodzaj przyjemności, satysfakcji, poczucia "oderwania od rzeczywistości" wykonywana jest początkowo w sposób kontrolowany i sporadycznie, następnie wraz z upływem czasu "rzeczy" jest coraz więcej, ale człowiek tego nie zauważa, bądź jest przekonany o tym, że nadal ma pełną kontrolę nad sytuacją i może "rzecz" porzucić kiedy tylko zechce (ale nie widzi takiej potrzeby). Czas płynie a obcowanie z "rzeczą" wytwarza w organizmie specyficzne substancje chemiczne oddziałujące na mózg, w danym momencie postrzegane jako doznania przyjemne, sprzyjające i pożądane. Po czasie by osiągnąć oczekiwany efekt, trzeba z "rzeczą" mieć coraz bardziej intensywny kontakt. Dana osoba albo obcuje z "rzeczą" albo zastanawia się jak to zrobić by móc z nią obcować. To często moment gdy bliscy zauważają, że problem jest już duży, że dana osoba traci kontrolę nad codziennym życiem, zaniedbuje pracę/ szkołę, obowiązki, zdrowie, relacje. Zamyka się coraz bardziej na rozmowy, szuka samotności lub reaguje agresją na sugestie innych, że dzieje się z nią coś niepokojącego.
Droga Pani, prawda jest taka, że osoba z problemem uzależnienia by z niego wyjść, to musi chcieć, a rzadko naprawdę chce. Jeśli coś obiecuje to często by zyskać trochę spokoju. Jedyne co może Pani zrobić to nawiązać kontakt z terapeutą uzależnień, stworzyć plan działania i konsekwentnie się go trzymać. Często bliscy chcąc pomóc osobie z uzależnieniem, niestety wspierają ją tylko w nałogu. Trzeba wiedzieć jak i kiedy się opiekować, wyznaczać i utrzymywać granice by pomóc a nie zaszkodzić. Powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uzależnienie od hazardu i gier komputerowych u męża

Witam serdecznie moj maz ma problem z hazardem i przesiadywaniem przed komputerem jak on sam twierdzi ucieka do swiata wirtualnego tam nie ma problemów ja juz nie wiem co mam robic ciągłe kłótnie i i tłumaczenie ze on nie wie co sie z nim dzieje jest coraz gorzej nie wiem co mam robic prosze o jakaś rade
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Można wyróżnić trzy grupy leków, które wykorzystuje się w leczeniu uzależnienia od hazardu. Do pierwszej grupy zaliczają się selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny – SSRI; do drugiej - antagoniści receptorów opioidowych, a do trzeciej - leki normotymiczne, zwane również stabilizatorami nastroju.
Skuteczność leków z grupy inhibitorów serotoniny została wykazana zwłaszcza w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno–kompulsywnych oraz dysmorfofobii. Jednak badania nad ich wykorzystaniem w leczeniu patologicznego hazardu nie dowodzą jednoznacznie ich skuteczności, przeciwnie niż w przypadku leków z grupy antagonistów receptorów opioidowych. Z kolei leki stabilizujące nastrój są skuteczne przy ograniczaniu objawów patologicznego hazardu w grupie pacjentów chorujących na zaburzenia dwubiegunowe. Wśród osób, u których nie współwystępują zaburzenia dwubiegunowe, organiczne i uzależnienie od substancji psychoaktywnych są one skutecznym środkiem ograniczającym popęd do grania, środki przeznaczane na grę i czas spędzany na graniu. Leczenie farmakologiczne bardzo często niesie za sobą ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Efekty uboczne, takie jak obniżenie poziomu libido, nudności, suchość w ustach, to tylko niektóre z nich.
Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie terapii.
W psychologicznej terapii patologicznych hazardzistów wykorzystywane są trzy podstawowe podejścia terapeutyczne: behawioralne, poznawcze i behawioralno–poznawcze. Ich celem jest modyfikacja zachowania związanego z uprawianiem patologicznego hazardu. Poprzez psychologiczne oddziaływanie pacjent rozwija umiejętności pozwalające na jego ograniczenie i panowanie nad przymusem grania.
Dobrym rozwiązaniem są również grupy samopomocowe. Proszę motywować męża do podjęcia terapii - również Pani może uzyskać pomoc jako osoba współuzależniona - będzie Pani wiedziała, jak radzić sobie w kwestii uzależnienia męża.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty