Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uzależnienie od dużych ilości alkoholu u męża

Dzień dobry Mam problem z mężem dotyczący picia alkoholu. Wygląda to tak , że mąż po spożyciu jednego kieliszka nie może zakończyć picia przez 2 tyg. upija się do upadłego potrafi wypić 1,5 l w jeden dzień wódki, w dodatku sam. po tym ciągu przestaje na jakiś czas bo dokucza mu zatrucie . Po jakimś czasie tj. do następnego kieliszka i ponownie pije ciągiem kilku dni. Nie wiem co zrobić bo nie chce się zaszyć ani chodzić na terapię twierdzi , że to nie jest uzależnienie i że panuje nad tym.
MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu

Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Zaprzeczanie problemowi jest jednym z osiowych objawów alkoholizmu. Na pewno rozmowy z mężem na temat potrzeby podjęcia leczenia są podstawą działania, jakie może Pani podejmować. Dobrze jest też pokazywać namacalne skutki wielodniowego picia alkoholu przez męża (zniszczone, zdewastowane przedmioty, zaniedbanie obowiązków itd). Wskazywanie pozytywnych stron podjęcia terapii też jest wskazane.
Często dopiero ultimatum stawiane przez bliskie osoby "wstrząsa" alkoholikiem i motywuje go do podjęcia leczenia. Wizja, że może stracić coś/kogoś co jest w jego życiu najważniejsze powoduje lęk. Być może takie działanie - jako ostateczność - będzie musiała Pani podjąć.
To, co najważniejsze - musi Pani zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobrostan. Polecam zgłosić się do centrum leczenia uzależnień, gdzie będzie mogła Pani otrzymać niezbędne porady a także pomoc psychologiczną dla siebie samej, która zapewne może przynieść Pani pozytywne efekty. Pozdrawiam.

0

Warto zgłosić się do Ośrodka Terapii Uzależnień. Otrzyma tam Pani wsparcie i pomoc, a także psychoedukacje w obszarze radzenia sobie i stawiania granic w relacjach z osobami uzależnionymi. Tego typu ośrodki maja ofertę dla rodzin osób uzależnionych i osób współuzależnionych.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy