Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu

dzien dobry mam pydanie jak można pomuc osobie która jest uzależniona od alkoholu pije codzienie nie dos ze piwa to jeszcze dynaturat jak moge tej osobie pomuc można prosić o pomoc

Witam. Samemu się nie pomoże, a prędzej straci swoje zdrowie, więc trzeba uważać z tą pomocą. To jak można pomóc to zgłosić osobę do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na leczenie odwykowe.
Magdalena Brabec

Dzień dobry!

Informacje i wsparcie może otrzymać Pani m.in. w Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodku Terapii Uzależnień, Poradni Zdrowia Psychicznego, Centrum Praw Kobiet, Caritas, ruchach samopomocowych Anonimowych Alkoholików AA (informacje o dniach i godzinach spotkań można znaleźć w lokalnej prasie lub Internecie). Niestety, często nie sposób pomóc osobie, która tej pomocy nie chce, nie przyjmuje, nie korzysta z niej. Najważniejsze, co dziś może Pani zrobić, to znaleźć oparcie dla siebie samej, jeśli osoba uzależniona od alkoholu jest w Pani najbliższym otoczeniu, rodzinie i musi Pani na co dzień radzić sobie z konsekwencjami jej uzależnienia.

Pozdrawiam!

Witam,osobie,która nadużywa alkoholu nie można pomóc na siłę. Taka osoba aby podjęła leczenie musi przede wszystkim uświadomić sobie,że ma problem i chcieć coś zmienić. Jedyne co Pani może zrobić to spokojnie próbować pokazywać tej osobie jej problem, może podsunąć coś do przeczytania w tym temacie. Różne ulotki na ten temat może Pani otrzymać np. w najbliższym Ośrodku Leczenia Uzależnień. W takim ośrodku też osoby które za dużo piją mogą szukać pomocy.

To, co może Pani zrobić to zadbać o siebie w tej relacji. Nie pomoże Pani komuś, kto tego nie chce i nie jest zmotywowany. Warto zachęcać do leczenia czy podpowiadać możliwości, czasem pomóc w dotarciu gdzieś, a potem wspierać proces trzeźwienia. Jednak inicjatywa i wola musi być po stronie leczącego się.