Szanowna Pani, problem uzależnienia od alkoholu jednego z członków rodziny ma na nią ogromny wpływ. Dlatego też bardzo dobrze, że chce być Pani zaangażowana w proces terapii męża, gdyż ma ona wtedy szanse na większe powodzenie. Co może Pani zrobić w tej sytuacji?
Przede wszystkim warto jak najwięcej wiedzieć o chorobie jaką jest alkoholizm. Poczytać o jej fazach, etapach terapii. Jakie są fazy procesu uzależnienia, żeby była Pani świadoma przez co mogą Państwo przechodzić i jak będzie wyglądał cały proces leczenia. Może Pani skorzystać ze spotkań dla osób współuzależnionych, na których będzie Pani mogła spotkać ludzi będące w podobnej sytuacji. Spotkania z innymi rodzinami uzależnionych mogą być dla Pani wsparciem, wymianą doświadczeń i informacji, a Pani będzie łatwiej towarzyszyć mężowi w procesie terapii.
Mam wrażenie, że jest Pani tego świadoma, ale jeszcze raz podkreślę ze alkoholizm to choroba. Zmiana myślenia i postrzeganie alkoholizmu jako choroby a nie zła moralnego, może mieć istotny wpływ w procesie zdrowienia.
Proszę doceniać wysiłki męża w trwaniu w abstynencji i podejmować wszelkie działania mogące mu ułatwić powrót do abstynencji w razie nawrotu choroby. Pisze Pani, że lekarz stwierdził, że mąż nie radzi sobie z problemami. Proszę z nim o tym rozmawiać, dać możliwość ujścia negatywnym emocjom. Wykazywać postawę zrozumienia, cierpliwości i opanowania.
Proszę nie brać na siebie całej odpowiedzialności za leczenie, ani konsekwencji spowodowanych piciem alkoholu przez uzależnianego. Zaakceptować ten fakt, że każdy upada. Trwać przy nimi i wspierać, wykazać zrozumienie. Proces leczenia z alkoholizmu może być bardzo długotrwały i trwać nawet do 2 lat.
Życzę Pani dużo siły i wytrwałości , aby stawić czoła tej trudnej sytuacji w jakiej się Państwo znajdują. Serdecznie pozdrawiam.
Warto wiedzieć, że terapia indywidualna w przypadku uzależnień jest zdecydowanie niewystarczająca. Mąż powinien podjąć terapię grupową (forma leczenia (ambulatoryjnego lub stacjonarnego) zależy od możliwości utrzymania abstynencji przez męża. Jak widać, na razie w tej formie terapii mąż abstynencji nie otrzymuje. Pani pomoc może polegać na nakłonieniu go do podjęcia takiej terapii oraz pozwolenia, by ponosił skutki swojego nałogu.
Witam Panią,
w takich sytuacjach bardzo trudno zdawać się na intuicję w życiu codzienny. Z tego też powodu zachęcam Panią do włączenia się do programu pomocy dla osób współuzależnionych (jak określani są członkowie najbliższej rodziny osoby pijącej). Zgaduję, że informację na temat dostępnych możliwości w Pani miejscu zamieszkania uzyska Pani w ośrodku gdzie na terapię uczęszcza Pani mąż, w Urzędzie Gminy lub u lekarza rodzinnego.
Powinna Pani bez problemu znaleźć program dla osób współuzależnionych, który będzie finansowany przez NFZ. Jeśli zdecydowałaby się Pani dołączyć do takiej grupy wsparcia, mogłaby Pani liczyć na zdobycie informacji z następujących obszarów: uświadomienie sobie wpływu problemu na funkcjonowanie całej rodziny; nabycie nowych umiejętności pomocnych w codziennym życiu u boku osoby uzależnionej; rozpoznanie własnych głębszych problemów wynikających z wieloletniego życia z osobą uzależnioną.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Utrata pracy i prawa jazdy z powodu nadużywania alkoholu przez męża – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Uzależnienie od dużych ilości alkoholu u męża – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Agresja u męża pod wpływem alkoholu – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Czy mogę zapisać się do poradni leczenia uzależnień jako żyjąca z alkoholikiem w rodzinie? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Uzależnienie męża od alkoholu – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Po czym rozpoznać kleptomanię? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Częste picie alkoholu i upijanie się oraz agresja u męża – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Uzależnienie od alkoholu u męża DDA – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Uzależnienie od alkoholu u męża – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Objawy zaburzeń psychicznych po wypiciu alkoholu u męża alkoholika – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska