Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak wspierać męża walczącego z uzależnieniem od alkoholu?

Mój małżonek poddał się terapii gdyż jest uzależniony od alkoholu. Uczęszcza na terapię indywidualną raz w tygodniu. Lekarz stwierdził u niego iż nie radzi sobie z problemami i tak chce się wyluzować.Chciałabym być dla niego wsparciem ale nie wiem jak postępować. Niestety zdarza mu się przyjść do domu pod wpływem alkoholu a ja nie wiem czy powinnam go wówczas zostawić czy wręcz przeciwnie -pokazać że się na to nie zgadzam. Wiem ze jest mu ciężko. Proszę napisać mi jak mam postępować.Dziękuję
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Rozpoznanie nerwicy

Szanowna Pani, problem uzależnienia od alkoholu jednego z członków rodziny ma na nią ogromny wpływ. Dlatego też bardzo dobrze, że chce być Pani zaangażowana w proces terapii męża, gdyż ma ona wtedy szanse na większe powodzenie. Co może Pani zrobić w tej sytuacji?

Przede wszystkim warto jak najwięcej wiedzieć o chorobie jaką jest alkoholizm. Poczytać o jej fazach, etapach terapii. Jakie są fazy procesu uzależnienia, żeby była Pani świadoma przez co mogą Państwo przechodzić i jak będzie wyglądał cały proces leczenia. Może Pani skorzystać ze spotkań dla osób współuzależnionych, na których będzie Pani mogła spotkać ludzi będące w podobnej sytuacji. Spotkania z innymi rodzinami uzależnionych mogą być dla Pani wsparciem, wymianą doświadczeń i informacji, a Pani będzie łatwiej towarzyszyć mężowi w procesie terapii.

Mam wrażenie, że jest Pani tego świadoma, ale jeszcze raz podkreślę ze alkoholizm to choroba. Zmiana myślenia i postrzeganie alkoholizmu jako choroby a nie zła moralnego, może mieć istotny wpływ w procesie zdrowienia.

Proszę doceniać wysiłki męża w trwaniu w abstynencji i podejmować wszelkie działania mogące mu ułatwić powrót do abstynencji w razie nawrotu choroby. Pisze Pani, że lekarz stwierdził, że mąż nie radzi sobie z problemami. Proszę z nim o tym rozmawiać, dać możliwość ujścia negatywnym emocjom. Wykazywać postawę zrozumienia, cierpliwości i opanowania.

Proszę nie brać na siebie całej odpowiedzialności za leczenie, ani konsekwencji spowodowanych piciem alkoholu przez uzależnianego. Zaakceptować ten fakt, że każdy upada. Trwać przy nimi i wspierać, wykazać zrozumienie. Proces leczenia z alkoholizmu może być bardzo długotrwały i trwać nawet do 2 lat.

Życzę Pani dużo siły i wytrwałości , aby stawić czoła tej trudnej sytuacji w jakiej się Państwo znajdują. Serdecznie pozdrawiam.

0

Szanowna Pani,

Z tego co Pani napisała wynika, że chce Pani przede wszystkim pomóc mężowi i dać mu poczucie wsparcia, co jest niezbitym dowodem zaangażowania i miłości.
Zastanawia mnie jednak, na ile zachowanie i funkcjonowanie męża wpływa na Panią negatywnie? Myślę, że powinna Pani zastanowić się nad konsultacją u psychologa po to, aby przyjrzeć się Pani mechanizmom, tzn. na ile Pani przystosowuje swoje zachowania do sytuacji związanej z alkoholizmem męża po to, by np. utrzymać jedność rodziny.

Zapytała Pani o klucz postępowania. Myślę, że na pewno nie należy poddać się rytmowi nałogów picia, dopasować do trybu męża, stwarzać rysu nadopiekuńczej, tym samym wyręczać w obowiązkach domowych. Taka postawa będzie tylko wzmacniać problem alkoholowy męża.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań, służę pomocą.
Pozdrawiam,
Magdalena Jaromi
http://psychologuj.pl

0

Warto wiedzieć, że terapia indywidualna w przypadku uzależnień jest zdecydowanie niewystarczająca. Mąż powinien podjąć terapię grupową (forma leczenia (ambulatoryjnego lub stacjonarnego) zależy od możliwości utrzymania abstynencji przez męża. Jak widać, na razie w tej formie terapii mąż abstynencji nie otrzymuje. Pani pomoc może polegać na nakłonieniu go do podjęcia takiej terapii oraz pozwolenia, by ponosił skutki swojego nałogu.

0

Witam Panią,

w takich sytuacjach bardzo trudno zdawać się na intuicję w życiu codzienny. Z tego też powodu zachęcam Panią do włączenia się do programu pomocy dla osób współuzależnionych (jak określani są członkowie najbliższej rodziny osoby pijącej). Zgaduję, że informację na temat dostępnych możliwości w Pani miejscu zamieszkania uzyska Pani w ośrodku gdzie na terapię uczęszcza Pani mąż, w Urzędzie Gminy lub u lekarza rodzinnego.

Powinna Pani bez problemu znaleźć program dla osób współuzależnionych, który będzie finansowany przez NFZ. Jeśli zdecydowałaby się Pani dołączyć do takiej grupy wsparcia, mogłaby Pani liczyć na zdobycie informacji z następujących obszarów: uświadomienie sobie wpływu problemu na funkcjonowanie całej rodziny; nabycie nowych umiejętności pomocnych w codziennym życiu u boku osoby uzależnionej; rozpoznanie własnych głębszych problemów wynikających z wieloletniego życia z osobą uzależnioną.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy