Poradnie leczenia uzależnień świadczą także pomoc dla rodzin osób uzależnionych i osób współuzależnionych w zakresie psychoterapii i psychoedukacji. Dlatego warto podjąć tam diagnostykę i konsultację. Zachęcam do działania.
Szanowna Pani,
Dziękuję za to pytanie. Jak najbardziej, może się Pani zapisać do poradni leczenia uzależnień - a nawet jest to wskazane. Wyobrażam sobie, jak bardzo trudna musi być Pani sytuacja i z tego też powodu szukanie dla siebie pomocy jest niezwykle ważne. Alkoholizm w rodzinie dotyka wszystkich jej członków i odciska na nich swoje piętno; ważne jest by nauczyć się przed tym bronić by samemu móc wieść szczęśliwe życie i nie brać na siebie odpowiedzialności za wybory innych osób.
W poradniach leczenia uzależnień istnieją specjalne programy oraz grupy wsparcia dla osób współuzależnionych oraz rodzin osób uzależnionych. Pomogą one Pani uzyskać wsparcie profesjonalistów oraz osób, które z autopsji znają Pani sytuację i potrafią z własnego doświadczenia doradzić najlepsze sposoby postępowania.
Niezależnie od tego, czy brat zdecyduje się również wziąć udział w takim programie leczniczym, Pani wykona bardzo ważny krok w stronę zadbania o siebie i zapewnienia sobie spokojnej i szczęśliwej przyszłości.
I takiej właśnie gorąco Pani życzę.
Witam,
Jest możliwość korzystania z poradni leczenia uzależnień przez rodziny osób uzależnionych, mówimy wtedy o terapii osób współuzależnionych np. w formie grup wsparcia oraz terapii indywidualnej. Nikt nigdy nie da Panu gwarancji, iż Pana brat podejmie leczenie. Jest to tylko i wyłącznie jego decyzja. Pan, jako jego brat oraz najbliższa rodzina możecie przy pomocy specjalistów dowiedzieć się jakie zachowania z państwa strony podtrzymują problem. Przy pomocy specjalistów poznacie Państwo możliwe interwencje do przeprowadzenia, które zwiększą prawdopodobieństwo zauważenia problemu przez Pana brata oraz podjęcia terapii. Zachęcam więc do skorzystania z pomocy specjalistów z zakresu terapii uzależnień. Dzięki temu dowiecie się Państwo również o problemie uzależnienia oraz o mechanizmach przyczyniających się do rozwoju oraz trwania uzależnienia.
Pozdrawiam serdecznie,
Jacek Romański
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kontynuacja leczenia uzależnienie po detoksie – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Dorosły syn alkoholik – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Uzależnienie od seksu u męża – odpowiada Mgr Monika Wróbel
- Co robić, jeśli mój syn uzależnił się od narkotyków? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nadużywanie alkoholu w rodzinie – odpowiada Lek. Agnieszka Wieczorek
- Epilepsja i lekkie upośledzenie umysłowe oraz uzależnienie od alkoholu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Leczenie współuzależnionych alkoholików – odpowiada Dr Izabela Dębicka
- Uzależnienie od alkoholu u 31-latka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc osobie uzależnionej od amfetaminy? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Alkoholizm u ojca i otrzymanie renty – odpowiada Mgr Ewa Czernik
artykuły
Poradnia psychologiczna dziecięca i dla dorosłych - kiedy się udać?
Poradnia psychologiczna jest placówką, z pomocy i
Mąż alkoholik - wszystko co musisz wiedzieć o współuzależnieniu
Uzależnienie od alkoholu to wciąż rosnący prob
Alkoholizm w rodzinie
Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej cz