Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Po czym rozpoznać kleptomanię?

Czy muj mąż może być chory na kleptomanie kradnie używane przedmioty twierdząc że je kupił ,ostatnio wzioł pieniądze twierdząc że zabrał tylko swoją wypłatę kłamie od 15 lat niema stałej pracy bo po dwóch miesiącach albo go wyrzucają za picie lub sam odchodzi pakując ze stanci co popadnie kupki stare ubrania narzędzia itp.Chcąc z nim porozmawiać na spokojnie unika tematu i się denerwuje dodam że jego rodzice lubią sobie wypić ,jak był mały libacje były też proszę o pomoc
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Co wpływa na pewność siebie?

Każdy z nas chciałby być przebojowy i pewny siebie. jak do tego dojść? Warto wiedzieć przede wszystkim, co wpływa na naszą pewność siebie. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Niezależnie od tego, czy zostanie zdiagnozowania kleptomania, opisane objawy są niepokojące i mogą wskazywać na różne zaburzenia. Zachęcałabym do podjęcia konsultacji psychologicznej lub konsultacji w Ośrodku leczenia Uzależnień. Będzie Pani tam mogła tez skorzystać ze wsparcia i psychoedukacji dla siebie (pomoc dla rodzin osób uzależnionych i osób współuzależnionych).

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Osoby dotknięte kleptomanią działają spontanicznie, pod wpływem impulsu czy wręcz przymusu, a wartość przywłaszczonych przedmiotów nie ma dla nich żadnego znaczenia. Kradną rzeczy, które do niczego nie są im potrzebne i których kupienie nie przekraczałoby ich możliwości finansowych. Nie kradną dla własnych korzyści. Zazwyczaj ukradzione przedmioty albo zwyczajnie wyrzucają, np. do kosza przed sklepem, w którym dokonali kradzieży albo komuś oddają, np. znajomym.
Twój mąż wg mnie choruje na chorobę alkoholową i tylko terapia uzależnień mu pomoże.
Pozdrawiam.

0

Dzień dobry,

Nikt nie może diagnozować objawów Pani męża bez osobistego badania.
Jedynie co Pani pozostaje to spróbować namówić męża na konsultacje w np.: Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie najpierw zbada go lekarz - a następnie zaproponuje odpowiednie - do rozpoznania - postępowanie.

0

Szanowna Pani,
W Pani opisie niepokojące są dwa obszary: jednym z nich jest podejrzenie męża o kleptomanię, a drugim jest problem alkoholowy. Prawdopodobnie te dwa problemy są ze sobą powiązane. Odradzam diagnozowanie na własną rękę. Proszę porozmawiać z mężem i zachęcić go ko konsultacji u specjalisty. Jeśli problem występuje od kilkunastu lat, prawdopodobnie nie jest wypierany przez Pani męża. W takim przypadku najlepszy będzie Ośrodek Leczenia Uzależnień, ważne jest jednak, aby Pani mąż sam podjął decyzję o potrzebie pomocy.
Życzę powodzenia,
Magdalena Jaromi

0

Witam,

kleptoman działa spontanicznie, pod wpływem impulsu/przymusu i zwykle są to rzeczy dla niego bezużyteczne, które wyrzuca, np. do najbliższego kosza na śmieci zaraz po kradzieży lub oddaje innym osobom. Najczęściej dzieje się to w trakcie zakupów w sklepach. Pani mąż najwyraźniej ma problem alkoholowy i czasami zapewne z tego powodu traci panowanie nad sobą. Musi Pani być bardzo ciężko w takiej sytuacji rodzinnej. Proszę zachęcić męża do zgłoszenia się na konsultację do psychologa/terapeuty uzależnień. Jeśli się na to nie zdecyduje, to i tak równolegle zachęcam Panią do włączenia się do programu pomocy dla osób współuzależnionych (jak określani są członkowie najbliższej rodziny osoby pijącej). Zgaduję, że informację na temat dostępnych możliwości w Pani miejscu zamieszkania uzyska Pani w ośrodku gdzie na terapię uczęszcza Pani mąż, w Urzędzie Gminy lub u lekarza rodzinnego.
Powinna Pani bez problemu znaleźć program dla osób współuzależnionych, który będzie finansowany przez NFZ. Jeśli zdecydowałaby się Pani dołączyć do takiej grupy wsparcia, mogłaby Pani liczyć na zdobycie informacji z następujących obszarów: uświadomienie sobie wpływu problemu na funkcjonowanie całej rodziny; nabycie nowych umiejętności pomocnych w codziennym życiu u boku osoby uzależnionej; rozpoznanie własnych głębszych problemów wynikających z życia z osobą uzależnioną.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy