Uzależnienie od pornografii i masturbacji

Witam jestem osobą uzależnioną od pornografii. W takich przypadkach zalecana jest abstynencja seksualna. Czy powstrzymywanie się od masturbacji i orgazmu ma jakiś negatywny wpływ na organizm ?

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
terapia uzależnienia od seksu nie ogranicza się tylko do zalecenia pacjentowi abstynencji seksualnej. Jest to długi proces wychodzenia z nałogu przy wsparciu specjalisty z tej dziedziny. Etap abstynencji jest elementem terapii i wprowadzany jest na odpowiednim poziomie terapii. Bez zrozumienia wielu rzeczy wcześniej samo powstrzymanie się od seksu nie wystarczy. Proponuję rozważyć wizytę w gabinecie psychoterapeutycznym.
Pozdrawiam

Terapia uzależnień powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty, jest to trudny temat.
Abstynencja seksualna nie jest szkodliwa, o ile jest własną decyzją. To ogóla zasada, chociaż problem jest bardziej złożony i należy rozpatrywać każdą sprawę indywidualnie.
Pozdrawiam. JW