W jaki sposób należy wykonać badanie obciążenia glukozą?

Pytam o to ponieważ mój lekarz stwierdził, że nie ma potrzeby dawać mi skierowania do badań w laboratorium bo test glukometrem jest równoważny, a nawet dokładniejszy od badania laboratoryjnego. Powołuje się przy tym na "opinie znanych autorytetów". Robiłem sobie (samodzielnie) test glukometrem i stwierdziłem że moje wyniki mogą wskazywać na możliwość wystąpienia u mnie cukrzycy - wynik testów na czczo od od 90 do 140 a 2 godz. po jedzeniu od 100 - 160 w różnych dniach.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Tylko i wyłącznie pomiary stężenia glukozy pochodzące z laboratorium są na tyle wiarygodne, że uprawniają lekarza do postawienia diagnozy jaką jest cukrzyca. Takie badania, oczywiście wykonane co najmniej dwukrotnie po uprzednim przygotowaniu pacjenta, są zdecydowanie bardziej dokładne niż te wykonane glukometrem. Badanie glukometrem możemy określić jedynie jako badanie przesiewowe.

Doustny test obciążenia glukozą zawsze powinien być wykonany w laboratorium. Dlatego też wyniki jakie Pan opisał nie mogą zostać uznane jako wiarygodne.