W jaki sposób pozbyć się tego bólu gardła?

Mam ból gardła od ponad miesiąca, najbardziej boli wieczorem i w nocy. Gardło jest zaczerwienione, ale nie ma na nim żadnej ropy itp. Zażywam Tantum Verde 3 razy dziennie i płukam Salviaseptem, ale nic nie pomaga, więc poszłam na wymaz z gardła. Wynik to: "Z badanego materiału wyhodowano drobnoustroje wchodzące w skład flory fizjologicznej górnych dróg oddechowych oraz Staphylococcus aureus MSSA: Szczep metycylinowrażliwy - szczep wrażliwy klinicznie na antybiotyki beta-laktamowe tj. penicyliny izoksazolowe (KLOKSACYLINA), penicyliny skojarzone z inhibitorami beta-laktamaz, cefalosporyny I i II generacji. Wyhodowany drobnoustrój może kolonizować błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Nie zaleca się stosowania antybiotykoterapii." To w końcu potrzebny jest antybiotyk? Bo z tego badania wynika, że się nie zaleca. To jak się pozbyć tego bólu gardła?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój wynikający z występujących dolegliwości bólowych. Prawidłowym krokiem było wykonanie posiewu wymazu z gardła. Dzięki takiej diagnostyce wyodrębniono fizjologiczną florę bakteryjną.

Badanie dało podstawę do wykonania antybiogramu, natomiast o konieczności wdrożenia właściwego leczenia może zdecydować wyłącznie lekarz.

Trudno z racji odległości jednoznacznie ocenić przyczynę Pani objawów oraz aktualny stan zdrowia. Zalecamy zatem stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu. Na pewno warto rozważyć wykonanie pełnej morfologii oraz CRP. Taka diagnostyka pozwoli na odróżnienie zakażenia wirusowego od bakteryjnego.

W przypadku nawracających stanów zapalnych gardła może być wymagane wdrożenie właściwej antybiotykoterapii, wycelowanej w dany szczep bakterii.

Równocześnie przy dolegliwościach bólowych można pomóc sobie poprzez płukanie jamy ustnej szałwią, a także specjalnymi roztworami dostępnymi w aptece bez recepty.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla-rodzaje-objawy-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-gardla-wskazania-opis-diagnoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.