W jaki sposób pozbyć się tego bólu gardła?

Mam ból gardła od ponad miesiąca, najbardziej boli wieczorem i w nocy. Gardło jest zaczerwienione, ale nie ma na nim żadnej ropy itp. Zażywam Tantum Verde 3 razy dziennie i płukam Salviaseptem, ale nic nie pomaga, więc poszłam na wymaz z gardła. Wynik to: "Z badanego materiału wyhodowano drobnoustroje wchodzące w skład flory fizjologicznej górnych dróg oddechowych oraz Staphylococcus aureus MSSA: Szczep metycylinowrażliwy - szczep wrażliwy klinicznie na antybiotyki beta-laktamowe tj. penicyliny izoksazolowe (KLOKSACYLINA), penicyliny skojarzone z inhibitorami beta-laktamaz, cefalosporyny I i II generacji. Wyhodowany drobnoustrój może kolonizować błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Nie zaleca się stosowania antybiotykoterapii." To w końcu potrzebny jest antybiotyk? Bo z tego badania wynika, że się nie zaleca. To jak się pozbyć tego bólu gardła?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Jak wygląda balonikowanie zatok?

Balonikowanie zatok to jeden ze sposobów leczenia uciążliwego, ciągle nawracającego zapalenia zatok. Obejrzyj filmik i dowiedz się, jak wygląda ten zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój wynikający z występujących dolegliwości bólowych. Prawidłowym krokiem było wykonanie posiewu wymazu z gardła. Dzięki takiej diagnostyce wyodrębniono fizjologiczną florę bakteryjną.

Badanie dało podstawę do wykonania antybiogramu, natomiast o konieczności wdrożenia właściwego leczenia może zdecydować wyłącznie lekarz.

Trudno z racji odległości jednoznacznie ocenić przyczynę Pani objawów oraz aktualny stan zdrowia. Zalecamy zatem stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu. Na pewno warto rozważyć wykonanie pełnej morfologii oraz CRP. Taka diagnostyka pozwoli na odróżnienie zakażenia wirusowego od bakteryjnego.

W przypadku nawracających stanów zapalnych gardła może być wymagane wdrożenie właściwej antybiotykoterapii, wycelowanej w dany szczep bakterii.

Równocześnie przy dolegliwościach bólowych można pomóc sobie poprzez płukanie jamy ustnej szałwią, a także specjalnymi roztworami dostępnymi w aptece bez recepty.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla-rodzaje-objawy-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-gardla-wskazania-opis-diagnoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty