Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób się odchudzać?

Ważę 60 kg i mam 165 cm wzrostu, 12 lat i średnioaktywny tryb życia. Nie odchudzałam się. Są osoby chore na nadwagę i otyłość, u siebie wykluczyłam chorobę. Jem: - 2 kromki chleba z serem i pomidorem, sok, jogurt, -kurczak, surówka, ziemniaki, kompot, -baton czekoladowy, -pepsi, sałatka, -1 wafel ryżowy. Nie choruję na choroby przewlekłe.
ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam,

Według siatek centylowych dla BMI Twoja masa ciała wskazuje na lekką nadwagę. Nie odchudzaj się, ale zmień nawyki żywieniowe na zdrowe. Proponuję, abyś zaczęła dbać o sylwetkę za pomocą zdrowego żywienia i sportu. Powinnaś nauczyć się zdrowych zasad żywienia i wprowadzić je w życie. Zdrowe produkty powinno na dobre zagościć w Twoim jadłospisie.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Ćwicz minimum 30 minut codziennie. Wykonuj ćwiczenia zarówno na wszystkie partie ciała jak i na określone, z których chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej. Przykładowe zestawy ćwiczeń znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy