W którym dniu cyklu powinno się robić badania hormonów?

Od 10 lat choruję na RZS i muszę zrobić badania hormonów: progesteron, estradiol, prolaktyna. Wcześniejszą miesiączkę miałam na początku kwietnia. Przez cały czas nic i dopiero dziś. I tak raz na jakiś czas, przerwy są do blisko 2 lat. Więc albo miesiączkuje z przerwami albo pierwszego dnia zwracam, jestem znacznie osłabiona. Muszę zrobić te badania i nie wiem kiedy, żeby wynik był miarodajny. Może powinnam zbadać coś jeszcze? Przez pół roku brałam H*** i wtedy czułam się dobrze, ale pani doktor powiedziała, że nie może mi przepisywać pigułek, gdyż nie mam stałego partnera. U lekarza byłam w kwietniu (innego), ale wtedy było dobrze i znowu się zaczęło. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Wykonywanie badań hormonalnych uzależnione jest od rozpoznania wstępnego. Podstawowa diagnostyka to oznaczanie stężenie FSH, LH, estradiolu około 3. dnia cyklu, stężenia progesteronu 1-2 razy w środku II fazy cyklu, pozostałe hormony można oznaczać w dowolnym dniu cyklu, ponieważ ich stężenie nie zmienia się w trakcie trwania cyklu. Jeżeli jest potrzeba, bada się hormony również w środku cyklu.
Wszystkie takie informacje powinien Pani przekazać lekarz prowadzący, który w zależności od tego, co badanie ma wyjaśnić zdecydowałby o terminach.
Proszę też pamiętać, że brak stałego partnera nie jest powodem, dla którego lekarz może Pani odmówić antykoncepcji hormonalnej.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl