W którym tygodniu ciąży lekarz może stwierdzić te schorzenia u dziecka?

W którym tygodniu ciąży lekarz może rozszczepienie podniebienia lub wargi ,czy do zdjagnozowania jest potrzebne USG w 3D.stwierdzić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozszczep wargi i podniebienia należą do najczęstszych wad wrodzonych twarzoczaszki, które kształtują się w pierwszych trzech miesiącach ciąży (między 4. a 7. tygodniem w przypadku rozszczepu wargi i 5. a 12. tygodniem ciąży przy rozszczepie podniebienia). Więcej o rozszczepie wargi i podniebienia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/charakterystyka-rozszczepow-wargi-i-podniebienia-oraz-program-leczenia.

W zależności od rodzaju i skali wady można ją rozpoznać już w II trymestrze ciąży za pomocą USG – około 20.-21. tygodnia ciąży, przy czym najlepszy obraz daje w tym przypadku USG 3D i 4D. Warunkiem rozpoznania wady jest czujne oko lekarza, dobry sprzęt diagnostyczny, właściwa pozycja płodu oraz brak otyłości u matki zniekształcającej obraz podczas USG. Przy niewielkiej deformacji niewykluczone, że pozostanie niezauważona aż do porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.