Witam! Spotkałem się z wieloma artykułami i wykładami naukowymi na temat kolczyków w jamie ustnej. Jest kilka ujemnych aspektów obecności kolczyka na języku.
1. Nieznane (kolczyk powinien posiadać certyfikat) źródło pochodzenia i materiał z którego jest wykonany. Zawartość niklu w stopie metalowym może u niektórych osób wywoływać alergie.
2. Niefachowe wprowadzenie kolczyka (osoba bez przeszkolenia medycznego, nieprzestrzeganie zasad aseptyki i antyseptyki, uszkodzenie naczyń krwionośnych w języku, niewłaściwe umiejscowienie, niewłaściwy rozmiar kolczyka).
3. Długotrwała obecność kolczyka może powodować powstawanie odleżyn na języku lub dnie jamy ustnej, uszkodzenia siekaczy dolnych i kłów, recesje (osuwanie się) dziąsła przy pojedynczych zębach, powstawanie torbieli zastoinowych na dnie jamy ustnej lub wargach, grzybicy języka.
4. Długotrwały uraz błony śluzowej w miejscu przylegania kolczyka może prowadzić do rozwoju zmian nowotworowych na języku.
Pozdrawiam!

0

Witam. Ponad 70 procent ludzi żyjących z przekłutym językiem leczy mechanicznie uszkodzone zęby. Niszczone są one podczas snu lub zabaw z kolczykiem. Na forach internetowych użytkownicy opisują przypadki, gdzie podczas kichnięcia silnie uszkadzane były np.jedynki. Użytkownicy for internetowych opisują sytuację, gdzie kolczyk w języku doprowadzał do ukruszenia, złamania lub wybicia zęba. Najbardziej zagrożone zęby to górne i dolne jedynki (zęby, o które podczas jedzenia, picia i mówienia obija się kolczyk). Latający wewnątrz ust kolczyk prowadzi do utraty stabilności zębów, uszkadza szkliwo i niszczy szyjki zębowe. Kolczyki nie są wskazane po kuracji ortodontycznej. Prócz zwyrodnień zębów, ta wyjątkowa ozdoba, może doprowadzić do wad wymowy. Osoby, które wcześniej mówiły wyraźnie, po przekłuciu języka zaczęły seplenić. Przekłuwając język zabijane są kubeczki smakowe. Przez to możemy być mniej wrażliwi na smaki i nasza rozpoznawalność smakowa może być mylna. Światowe media i lekarze sporadycznie donoszą o przyczynach śmierci spowodowanych udławieniem się kolczykiem. Podczas snu zatyczka może spaść, a osoba połknąć kolczyk i w efekcie się udusić. Podobnie dzieje się podczas wypadków samochodowych. Silne uderzenie, a co za tym idzie duże przeciążenia, mogą doprowadzić do podobnej sytuacji.
Niebezpieczne jest też połknięcie ozdoby, ponieważ może ona okaleczyć układ trawienny i pokarmowy.
Decyzję o przekłuciu języka powinno się przemyśleć, ponieważ skutki tej decyzji są nieodwracalne i będą odczuwalne całe życie. Pozdrawiam Krystyna Pikała

0

Właściwie to nie widzę zalet , a oprócz tego może powodować degradację przyzębia od strony językowej włącznie z recesjami , stany zapalne języka , niedowład języka , zaburzenia smaku , ścieranie zębów , zgon spowodowany zadławieniem się częścią kolczyka

0

Taka ozdoba może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia i estetyki naszych zębów. Kolczyk w języku może doprowadzić do uszkodzeń szkliwa zębów. U niektórych osób powstaje charakterystyczny trójkątny ubytek pomiędzy jedynkami, który jest efektem uszkodzeń szkliwa. Kolczyk w języku zwiększa też ryzyko recesji dziąseł. Generalnie odradzam, dla zębów to same komplikacje.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty