Waga 50 kg u 21-latki i chęć zdrowego odżywiania

Witam, mam 21 lat, 160cm i ważę 50 kg. W dalszym ciągu czuje się nie dobrze w swoim ciele i chciałabym się dowiedzieć co mogę zacząć robić aby coś zmienić. Dodam, że pracuje po 11 godzin dziennie, często biegam i jem strasznie dużo wędlin czy mięsa. Interesuje się zdrowym żywieniem ale nadal nie wiem jak i czego używać, czego nie jeść itp. Czekam na odpowiedź, życze miłego wieczoru :)
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Chęć zdrowego odżywiania u 20-latki

Chce sie zdrowo odżywiać ale jestem bardzo " wybredna" co robić ??
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam! Najlepiej stosować zasady prawidłowego żywienia, ogólne wskazówki podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Najlepiej dobrać sposób żywienia w gabinecie dietetycznym, dietetyk podpowie jak wymieniać pokarmy i w jaki sposób mozna je zastępować. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

50 kg wagi dla 13-latki

Witam . Mam 13 lat , 168 cm wzrostu i ważę 55 kg . Chcę zejść do 50 kg . Co mam zrobić żeby osiągnąć swój cel .? :)
13 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Twoja masa ciała jest w normie i zdecydowanie nie zalecam odchudzania się.
Osiągnięcie masy ciała 50kg będzie w tym przypadku równoznaczne z niedowagą, co dla dojrzewającego organizmu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Zbyt mała podaż energii i składników odżywczych w diecie, niesie też ze sobą ryzyko niedoborów w organizmie, będących przyczyną nie tylko takich objawów jak wypadanie włosów i łamliwość paznokci, ale również wielu chorób.

0

Witaj,
Ilość kg, które chcesz zrzucić jest nie duża, ale uważaj bowiem to jest dolna granica, przy której waga będzie w normie. Na początek weliminuj ż diety złe nawyki żywieniowe - ułatwią to Ci następujące artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-szczupla-sylwetke, http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe, z kolei ten pozwoli Ci się na zapoznanie ze zdrowmi nawkami odżwniania : http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania . Często takie zmiany powodują ze waga sama spada, bez żadnych rygorystycznych diet, które są niewskazanie aby nie wstąpił efekt jojo oraz zaburzenia dojrzewania. Staraj się jeść około 1800 kcal. Najlepiej spożywaj 4-5 posiłków w ciągu dnia. co 3-4 godziny. Zwiększ również aktywność fizyczną, ćwiczenia nie tylko wspomagają spalanie tkani tłuszczowej, ale również modelują ciało. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty