Najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka. Zdrowa prawidlowo zrównoważona dieta pozwala opanować napady objadania się. Jemy zdrowo i chudniemy. Na początek proszę wprowadzić 4 posiłki co 4 godziny. Wykluczyć słodycze, soki, fast foody i prztworzoną żywność. Pić około 2 l płynów dzienie pomiędzy posiłkami. Wysypiać się, nie stresować się.
O zdrowej diecie napisałam na http://www.zdrowadieta.szczecin.pl/promocje/

0

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zrzucić 50 kg po ciąży?

Witam. Mam 19lat 160cm i waze 106kg. Zawsze mialam problemy z waga, ale kiedys moja waga wahala sie w 75-80kg. Zaczelam sie odchudzac i schudlam juz 10kg a tu nagle sie dowiedzialam, ze jestem w ciazy g przez te 9 miesiecy dobilam do 95. Zamiast waga spadac to dobilam do 106. Nie stac mnie na te wszystkie piekne diety. Chcialabym schudnac te 50kg. Dluga droga przede mna, ale nawet nie wiem od czego i jak zaczac.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Proszę ograniczyć na początek węglowodany proste tj. słodycze, niektóre owoce, a także jasne makarony, ziemniaki, jasny chleb, wyeliminować gluten, który powoduje wzdęcia. Przed Panią długa droga i powinien się Panią zająć dietetyk. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zrzucić 30 kg nadwagi?

Jestem kobietą, mam 36 lat, mierzę 169 cm i mam ponad 30 kg nadwagi. Waga wzrosła mi tak bardzo w ciągu 2 lat. Moją zgubą jest to, że lubię gotować. Ponadto zażywam mało ruchu. Ostatnio nawet nie pracowałam, co potęgowało moją nadwagę. Po drugim dziecku najpierw chudłam, ale po zaprzestaniu karmienia piersią zaczęłam przybierać na wadze. Tyle, ile ważę dziś, nie ważyłam nigdy wcześniej, nawet w ostatniej fazie ciąży. Mam dziś problemy zdrowotne, w kolanach słyszę trzeszczenie, mam wielki brzuch i problem z ubraniami. Ostatnio zaczęłam biegać, ale dostaję zadyszki, a nogi są jak kłody. Lepiej wychodzi mi jazda rowerem. To ostatnio często praktykuję. Muszę schudnąć, bo oprócz złego samopoczucia widzę jak mój organizm cierpi. Mam problem z włosami, jestem nerwowa, mam skąpe miesiączki. Ponadto zażywam od kilku lat leki hormonalne na tarczycę (z powodu jej częściowego usunięcia) i tabletki antykoncepcyjne. Wiem, że nie powinnam jeść słodyczy, ale to jest moja słabość. Lubię upiec w domu ciasta. Czasem łapię się na tym, że jak nie ma czegoś słodkiego w domu, to jem chociaż słodzone kakao lub miód. Jednak ostatnio, w czasie ciepłych dni, nie mam takich potrzeb i słodycze jem sporadycznie. Proszę o poradę. Czekam niecierpliwie na odpowiedź. aew
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Witam,

Aby upewnić się, czy rzeczywiście ma Pani tak duży "bagaż" nadprogramowych kilogramów potrzebuję informacji o Pani obecnej masie ciała.
Jeśli cierpi Pani na otyłość, bieganie nie jest raczej wskazane.
Duże obciążenia mogą prowadzić do kontuzji kolan, które ciężko będzie wyleczyć.
O wiele korzystniejsze będą w Pani przypadku ćwiczenia/zajęcia w odciążeniu - jazda na rowerze, pływanie, aqua aerobik.
Może Pani podejmować spacery i marsze (o ile nie powodują dyskomfortu).
W sprawie aktywności najlepiej będzie poradzić się lekarza/fizjoterapeuty.
Generalnie zasadą jest jednak, iż przy otyłości aktywność powinna uwzględniać odciążenie dolnych części ciała.
Myślę, iż wszystko co wymieniła Pani w odpowiedzi mogło przyczynić się do przyrostu masy ciała.
Jeśli Pani słabością są ciasta - proszę ich nie piec.
Prawdopodobnie nie będzie się Pani w stanie oprzeć pokusie zjedzenia większej porcji.
Może Pani spróbować wyporcjowanych deserów mlecznych (proszę jednak nie kupować więcej niż 1 porcję dla siebie).
Jeśli lubi Pani gotować proszę ściśle określić ilość porcji przypadających na każdego domownika (resztki proszę wyrzucić lub zamrozić).
Dobrze, gdyby nauczyła się Pani przyrządzać potrawy na parze.
Dobrą i niskokaloryczną metodą jest również tradycyjne gotowanie, duszenie, pieczenie.
Proszę unikać smażenia.

http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g
Inne wskazówki znajdzie Pani pod tym linkiem.

Pozdrawiam

P.S
Dobrze, gdyby udała się Pani na badania kontrolne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty