Wahania wagi przy leczeniu farmakologicznym niedoczynności tarczycy

Witam. Cierpię na niedoczynność tarczycy. Przyjmuję leki (obecna dawka to 150). W grudniu mój wynik TSH wynosił 2,10, w marcu 4,10 (dawka została zwiększona ze 100 do 150). Obecnie: TSH < 0,05. Dzwoniłam do endokrynologa, stwierdził, że nie ma powodu do niepokoju. Dziwne jest to, że nadal mam objawy niedoczynności: ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, senność (nie pracuję zawodowo, więc mam czas się wyspać i odpocząć), a do tego tycie. Od grudnia przytyłam 15kg. Jem mało i zdrowo.Co robić?

Dzień dobry,

Wynik TSH wskazuje na potrzebę redukcji dawki leku do ok. 125 ug/dobę (obecnie zbyt duże hamowanie przysadki w zakresie osi tyreotropowej). Proszę sprawdzić sobie poziom cukru we krwi oraz oznaczyć lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL i triglicerydy), być może problem wzrostu masy ciała i występujące u Pani objawy wynikają z innej przyczyny. Jeśli na Pani skórze pojawiły się czerwone lub czerowno-sine rozstępy, warto również wykonać oznaczenie poziomu kortyzolu we krwi - koniecznie rano, ok. godz. 8:00. Jeśli będzie za wysokie wskazana jest konsultacja endokrynologiczna. Warto zasięgnąć porady u dietetyka i oznaczyć bilans energetyczny. Jeśli nie je Pani dużo, warto zintensyfikować wysiłek fizyczny, aby nie dopuszczać do dalszego wzrostu masy ciała, a najlepiej doprowadzić do jego redukcji. A może przyjmuje Pani jeszcze jakies inne leki, które mogą wpływać na w/w przez Panią objawy?

Pozdrawiam serdecznie.

M