Zwłóknienia tarczycy i trudności ze zrzuceniem wagi

Dzień dobry. Rok temu robiłam badanie TSH - 2,58, miałam też USG tarczycy - widać było zwłóknienia i jak to określił lekarz - tarczyca jest mała (nie dostałam zdjęć i opisu). Teraz TSH wynosi 3,88. Generalnie czuję się ciągle przemęczona, przytyłam prawie 10 kg i nie mogę tej wagi zrzucić (za pomocą diety). Moja mama ma niedoczynność tarczycy. Czy powinnam udać się do endokrynoloda W sumie badanie TSH jest w normie (do 4,20). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Z uwagi na Pani dolegliwości warto jeszcze ocenić stężenie wolnych hormonów tarczycy fT3 i fT4. Sam wynik TSH nie jest w Pani przypadku wskazaniem do leczenia hormonalnego, aczkolwiek przy niskich stężeniach hormonów obwodowych i objawach klinicznych część lekarzy stosuje leczenie celem poprawy jakości życia. Warto również oznaczyć sobie antyTPO i aTG. Jeśli przeciwciała będą podwyższone, to zwiększy to ryzyko pojawienia się jawnej klinicznie niedoczynności tarczycy.Z uwagi na wzrost masy ciała sugerowałbym Pani również sprawdzenie, czy nie ma Pani insulinooporności tkankowej, a jeśli ona wystąpi - podjęcie stosowanych działań, które zmniejszą insulinooporność i zwiększą szansę na redukcję masy ciała.

Z poważaniem,

Marek Derkacz