WBC

Witam! Mam problem z małym wskaźnikiem WBC. Dotyczy to mojej 15-letniej córki, cała rzecz się rozpoczeła od skierowania na badania potrzebne w szkole i po pierwszym badaniu wynik był 2,8. Wynik nas przeraził i zaraz po otrzymaniu wyników udaliśmy się do lekarza na konsultacje, i tam nas skierowano na powtórne badanie, i wynik był trochę lepszy, bo 3,4, przy czym chcę zaznaczyć, że jak było robione pierwsze badanie, to córka była już lekko przyziębiona (może to miało jakiś wpływ). Trzecie badanie robiliśmy wczoraj, tj. 4 marca 2010, i wynik jest 2,8, a jeszcze do tego dostała dzień przed badaniem okresu. Córka wcześniej chorowała cały tydzień, tj. miała przyziębienie. Pozostałe wyniki w normie, tylko to WBC. Jest w okresie dojrzewania, pierwsze miesiączki, przyziębienie, nie wiem, czy to ma jakiś wpływ. Żona ma jak najczarniejsze myśli, ja staram się trzymać, ale nie wiem, co dalej. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyn leukopenii, czyli obniżonej liczby białych krwinek jest wiele, nie należy od razu myśleć o najgorszym, szczególnie jeżeli pozostałe parametry krwi są w normie, a córka nie ma dolegliwości.

Przede wszystkim należy ustalić, jakiego rodzaju krwinek białych niedobór dotyczy (granulocytów czy limfocytów). Konieczne jest także wykonanie ręcznego rozmazu krwi (ocenianego przez człowieka, a nie wynik rozmazu z automatycznego analizatora).

Nierzadko obniżona liczba białych krwinek wynika z infekcji wirusowej (np. przeziębienia). Kolejna częsta przyczyna to stosowanie leków (np. przeciwbólowych). Szkoda, że nie napisał Pan, w jakim odstępie czasowym  badania były wykonane. Jeżeli córka przechodzi infekcję, najwcześniejsze kolejne badanie krwi ma sens co najmniej 3-4  tygodnie po ustąpieniu objawów choroby.

Uważam, że warto także wykonać badanie w kierunku mononukleozy - choroby wirusowej dającej objawy podobne do zwykłego przeziębienia (przeciwciała anty CMV IgM i IgG).

Oczywiście konieczne jest także badanie lekarskie - ocena węzłów chłonnych, wątroby, śledziony.

Pozdrawiam serdecznie