Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szybki spadek WBC

Witam! Mam 17 lat, ostatnio w kwietniu robiłam badania krwi i okazało się, że WBC wynosi 4,6, a badania robione w listopadzie 2009 r. wskazywały na WBC 8,0. Czy tak szybki spadek wskazuje na jakieś zaburzenia lub chorobę? Dodam jeszcze, że przed badaniami robionymi w kwietniu towarzyszył mi długotrwały stres, czy może on spowodował ten spadek? Proszę o szybką odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Wahania liczby leukocytów (czyli parametru WBC) są bardzo często spotykane i jeśli wartości utrzymują się w granicach normy, to nie jest to niepokojące. Liczba leukocytów może się zmieniać w wielu przypadkach, np. zwykle wzrasta przy stanach zapalnych, również stres może powodować raczej zwiększenie niż spadek liczby leukocytów. Rozumiem, że oba badania były wykonywane na czczo, bo wykonanie badania po jedzeniu zwykle powoduje wzrost liczby leukocytów. Natomiast niedoczynność tarczycy może powodować spadek liczby leukocytów. Ponadto różne leki, np. leki przeciwbólowe, także mogą zmieniać, zwykle obniżać liczbę leukocytów. Prawidłowa wartość WBC, czyli liczba leukocytów (tj. białych krwinek) we krwi wynosi od 4 do 10 000/ul.

Oba przytoczone przez Panią wyniki wskazują na prawidłową liczbę leukocytów. Myślę, że nie ma się Pani czym martwić. Być może pierwsze badanie było robione w niedługim okresie po przebytej infekcji. Ewentualnie za kilka miesięcy można kontrolnie powtórzyć badanie morfologii krwi.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy