Podwyższona liczba białych krwinek krwi

Proszę o interpretację wyników krwi, mężczyzna lat 30, badania wykonane w celu okresowych badań w zakładzie pracy. WBC 16,4, RBC 5,72, HGB 18,4, HCT 51,9, MCV 90,7, MCH 32,2, PCHC 35,5, PLT 281, PDW 10,7 fl, MPV 10,5 FL. To wyniki mojego narzeczonego. Bardzo się martwię. Proszę o jakieś wzakówki, jak można pomóc. Mój chlłopak pracuje w hucie przy wysokiej temperaturze i na zmiany nocne, popołudniowe i na rano, jest to bardzo ciężka praca fizyczna, pali też papierosy - jedną paczkę dziennie. Czy to coś poważnego? Jestem przerażona.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Główną nieprawidłowością w tym wyniku badania morfologii krwi, jest podwyższona liczba białych krwinek krwi (tzw. leukocytoza), jest to parametr WBC, którego norma wynosi od 4,5 do 10 tysięcy komórek na mm3. U Pani narzeczonego sporo przekracza on normę, wynosząc 16,4. Podwyższona liczba krwinek białych może pojawiać się w wielu przypadkach. Zwykle występuje w różnego rodzaju infekcjach (np. przeziębienie, grypa, zakażenie układu moczowego), ale może też pojawiać się przy wysiłku fizycznym. W celu diagnostyki konieczne jest wykonanie dodatkowych badań z krwi (OB, CRP), poszukiwanie źródła infekcji - tj. badanie przedmiotowe przez lekarza rodzinnego (zbadanie gardła, osłuchanie płuc), czy wykonanie badania ogólnego moczu. Innym nieznacznym odchyleniem w tym badaniu jest poziom hemoglobiny (HGB) na górnej normy, tj. 18,4 (norma u mężczyzn od 14  do 18 g/100 ml), jednak myślę, że to odchylenie nie ma istotnego znaczenia klinicznego.