Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania krwi - granulocyty

Granulocyty to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek. Chronią nasz organizm przed drobnoustrojami. Dowiedz się więcej szczegółów o granulocytach i dowiedz się jak analizować wyniki badań.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przede wszystkim warto wiedzieć, że podwyższony poziom WBC nie musi być powodem do niepokoju. Wskaźnik ten wzrasta bowiem po dużym wysiłku fizycznym, podczas sytuacji stresowej lub w trzecim trymestrze ciąży. Nie bez znaczenia jest również fakt spożywania posiłku przed wykonaniem badania – wynik może być wtedy zafałszowany i wymaga powtórzenia.

Jeśli powtórne badanie nadal wykazuje zbyt wysoki poziom leukocytów (powyżej 10000/mm3) zazwyczaj oznacza to stany chorobowe. Wśród nich wymienić można zakażenia bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze, uszkodzenie tkanek czy stany zapalne organizmu. W takich przypadkach wskaźnik leukocytów może wynosić nawet do 20000/mm3. Bardzo wysoki poziom leukocytów (powyżej 30000/mm3) występuje natomiast przy chorobach nowotworowych.

Zakres norm zależy od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie, choć najczęściej normą jest ilość od 4000 do 10000/mm3. Podczas interpretacji ważne są również poziomy poszczególnych rodzajów białych krwinek, czyli limfocyty, bazofile, neutrofile, eozynofile i monocyty.

Więcej informacji o leukocytach i ich normach znajdzie Pani w artykule dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/liczba-krwinek-bialych-wbc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy