Podwyższony % pozostałych WBC

Mój 18-letni syn bierze aktualnie lek C***. W wyniku kontrolnym krwi zaznaczono wzrost % pozostałych WBC (podana norma 3,0-12,0) - wynik syna 14,0. Liczba pozostałych WBC to 0,7 G/I, krwinki białe (WBC) 5,30, krwinki czerwone (RBC) 5,12. Nie wiem, czy powinnam się niepokoić tym zaznaczonym podwyższeniem - wszystkie inne wyniki są w normie. % limfocytów 39,3, % neutrocytów 46,7. Nie wiem, co może być powodem podwyższonego wskaźnika. Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Preparat izotretynoiny nie ma wpływu na poziom krwinek białych. Z pewnością syn miał zlecone badanie lipidogramu - tam szukamy ewentualnych zaburzeń podczas stosowania tego leku.

Podwyższony poziom WBC może być spowodowane przyczynami fizjologicznymi, jak wysoka temperatura otoczenia, opalanie się na słońcu, ciąża, wysiłek fizyczny, stres lub patologicznymi (stany zapalne narządów, uszkodzenia tkanek, zakażenia itp).

Nie podała Pani pełnego opisu morfologii (brak oznaczeń BASO, EO, MONO), stąd trudno mi się jednoznacznie do tych wyników odnieść - może tu jest przyczyna niewielkiego wzrostu krwinek białych?