Wiek ciąży przy wykryciu wodogłowia

Dzien dobry,mam dwa pytania.1-czy mozna dokladnie okreslic w ktorym miesiacu ciazy jest kobieta u ktorej w 22 tygodniu wykryto ze plod ma wodoglowie ,chore nerki i wade serca.czy jest mozliwe ze tak chory plod ma nie 22 tygodnie tylko 7 czy 9 miesiecy,skoro w 22 tygodniu odeszly wody bez podawania jakichkolwiek srodkow na wywolanie boli,dziecko sie urodzilo,oczywiscie martwe.

Określenie wieku ciążowego w takiej sytuacji na podstawie badania w tym czasie jest bardzo trudne. Z jednej strony brak płynu owodniowego skrajnie pogarsza warunki oceny. Z drugiej wady plodu mogą utrudniać możliwość wiarygodnej oceny. Może być wodoglowie, gdzie wielkość główki odpowiada tygodniowi ciąży, ale może być również większy. Podobnie z obwodem brzuszka - zależy od rodzaju wady nerek. W tej sytuacji pozostają wyłącznie wcześniejsze badania ultrasonograficzne, oczywiście jeśli były zrobione. Jedynie badania z I trymestru pozwalają na w miarę precyzyjne określenie wieku ciążowego.