Czy płód ma szansę przeżyć?
Dzień dobry. Lekarz na wizycie kontrolnej w 15 tc powiedział że widzi płyn zamiast mózgu w glowce plodu...do czego to morze prowadzić... ta wada została zaobserwowana już w 14 tc. Czy dziecko ma większe szanse przeżyć czy że będzie miało jakaś poważna chorobę?

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
płyn w główce płodu może oznaczać wodogłowie. Jest to stan, w którym występuje nadmierne gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu.
Wodogłowie płodu wykrywane jest podczas badania USG i nie daje żadnych objawów. Lekarz zauważa jedynie nieprawidłowości w postaci powiększonej główki płodu.
Stan ten jest niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do obumarcia płodu. Jednak jego wczesne wykrycie umożliwia podjęcie leczenie jeszcze w łonie matki. Powinna Pani ponownie spotkać się z ginekologiem i porozmawiać o wyniku badania. Proszę dopytać lekarza o możliwe postępowanie w takiej sytuacji oraz szanse na prawidłowy rozwój dziecka. On będzie najbardziej kompetentną osobą do udzielenia takich informacji.
Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-wodoglowie-u-plodu-w-21-tygodniu-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-wodoglowie-u-plodu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przestrzen-plynowa-przymozgowa-obustronnie-po-7mm.