Wielkość pęcherzyka płodowego

Witam, proszę o odpowiedź.
12.04 wyszedł mi pozytywny test ciążowy (ostatnia data miesiączki to 04.03.2010), 14.04 byłam u lekarza, zrobiono usg i jest widoczny sam pęcherzyk płodowy wielkości 12mm, wiek ciąży wg usg to 5t1d.

Trochę się martwię, że nie było widać zarodka. Czy ten wynik jest w normie? Lekarz jak na razie zalecił 2 razy dziennie progestagen d******** i 2 razy dziennie kwas foliowy.

Witam!

Istnieje kilkudniowa rozbieżność w wieku ciążowym wyliczanym z ostatniej miesiączki oraz tym ustalonym na podstawie badania USG (wg ostatniej miesiączki ciąża jest trochę starsza). Jest to dość często spotykane zjawisko, ponieważ nie wszystkie cykle trwają 28 dni, a owulacja mogła wystąpić później niż 14 dnia cyklu. Dlatego w ustalaniu wieku ciążowego ważniejszą rolę odgrywa USG.

Na razie nie powinna się Pani niepokoić nieuwidocznieniem zarodka. W USG udaje się go zaobserwować dopiero pod koniec 5 tygodnia ciąży. Ma on wówczas zaledwie 5mm i trudno go dojrzeć podczas badania. Według obliczeń Pani jest dopiero na początku 5 tygodnia ciąży. Dlatego warto powtórzyć badanie po około 2 tygodniach. Wówczas powinno wszystko się wyjaśnić.

Progesteron oraz kwas foliowy wpływają pozytywnie na rozwój ciąży, dlatego dobrze, że lekarz zlecił takie leczenie. Lepiej zapobiegać ewentualnym problemom, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości.

Jednym słowem na razie nie powinna się Pani martwić. Należy przyjmować przepisane leki i powtórzyć USG w wyznaczonym przez lekarza terminie.