Czy moje obawy związane z ciążą są uzasadnione?

Witam. Data ostatniej miesiączki 13 marca, następna 13 kwietnia. 19 kwietnia zrobiona beta wynik 1812. Mam długie cykle, i dość długie miesiączki do 7 dni. Usg 4 maja. Lekarz wylicza OM wiek ciąży na 7 tydzień, z USG ok 5 tygodnia. Pęcherzyk ciążowy i żółtkowy jest. Dodam, że to 2 moja ciąża, bobasek ma 13 miesięcy, karmię piersią. Czy moje obawy są uzasadnione.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

różnice w wieku ciąży wyliczane na podstawie ostatniej miesiączki i badania USG są zawsze powodem do niepokoju ciężarnej. Do takich sytuacji dochodzi jednak często, zwłaszcza u kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. W takim przypadku za bardziej wiarygodny wydaje się wówczas wynik pochodzący z USG.

Badanie najlepiej jest wykonywać w pierwszym trymestrze między 11. a 14. tygodniem ciąży. Zakłada się, że różnica wieku ciąży z OM i USG nie powinna być większa niż dwa tygodnie.

Proszę pamiętać, że wiek ciąży wyliczany na podstawie ostatniej menstruacji może zawierać margines błędu, gdyż do zapłodnienia mogło dojść później.

Warto sugerować się opinią lekarza prowadzącego. Jeśli będzie on widział jakieś nieprawidłowości w rozwoju ciąży z pewnością Panią poinformuje.

Odpowiedź eksperta na podobne pytanie znajdzie Pani pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/roznica-w-obliczonym-wieku-ciazy-od-om-i-wg-usg-czy-jest-to-mozliwe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.