Wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa i obustronne objawy Laseque'a

Witam, choruję na wielopoziomową dyskopatię kręgosłupa miałam przeprowadzone badania i stwierdzenie między innymi obustronne objawy Laseque'a proszę o wyjaśnienie. Dziękuję.

obustronny dodatni objaw Laseque'a świadzczy o ucisku na nerwy kulszowe , czyli obustronnie występujace objawy korzeniowe, jednakże objaw Laseque'a często możę być fałszywie dodatni, wystarczy jak Pani będzie napinać oge w trakcie badania, tzn podswiadomie próbować w trakcie wykonania tekstu, test ten jest testem biernym , a więc w trakcie badania kończyna musi być w pełni rozluźniona, a ból powinien pojawić sie w trakcie unoszenia nogi przez badającego od podłoża w zakresiekatowym od 0-60 stopni, powyżej jest to objaw parakorzeniowy ( fałszywie dodatni objaw Laseque'a)

a ból powinien przebiegać wzdłuż całego przebiegu nerwu kulszowego, tzn od pośladka przez tylną stronę uda i tylną lub przednio-boczną podudzia, czasem wręcz do palców stopy, bóle krótsze( np do kolana ) lub w okolicy stawu krzyżowo-biodr to tez parakorzeniowe